Трябва внимателно да се наблюдава пазара на лекарствените продукти, каза управителя на НЗОК проф. Петко Салчев на семинар за лекарствената политика.
На него експерти на НЗОК представиха факти за диспропорции, според които Касата заплаща дадено лекарство на 100 процента, а след това се налага пациентът да доплаща за него. Проф.Салчев посочи, че контролът върху пазара трябва да се повиши.
Касата плаща цената на референта и се получава така, че заплаща най-ниската цена на даден продукт в определена група лекарства, за да може останалите от групата да се реферират към нея, обясни проф. Салчев. Ако пациентът иска да се лекува с по-скъпо лекарство, се налага да доплати.
В отговор на въпрос дали лекарите трябва да изписват молекула, а след това пациентът сам да прецени кое лекарство с тази молекула да си купи и да и може да плати за него, проф.Салчев каза, че това е прогенеричната политика, но тя би се въвела трудно и ще отнеме 5-10 години, тъй като лекарите трябва да бъдат обучени, а и никой не може да отнеме правото на лекаря да прецени с кое лекарство трябва да бъде лекуван пациента. Трябва да се търси рационална лекарствена политика и рационалното изписване на лекарства, които да се съобразява със състоянието на пациента.
Трябва да се предложат стъпки за решаване на проблема – да обсъдим кой какво би могъл да направи, допълни още проф.Салчев. Изпълнителната агенция по лекарствата вижда колко са опаковките, а Съветът по цени и реимбурсиране трябва да наблюдава цените, добави той.