Начало Общество В Стрелча освещават възстановения паметник на Иван Ангелов Балтов

В Стрелча освещават възстановения паметник на Иван Ангелов Балтов

СПОДЕЛИ

Церемония по освещаване на възстановения бюст-паметник на революционера Иван Ангелов Балтов е едно от събитията, планирани от Община Стрелча за отбелязването на 146-годишнината от Априлското въстание. Мемориалът се намира в градския парк. Ритуалът ще бъде на 20 април от 11,30 часа.

Програмата за деня ще започне с благодарствен молебен от 10,30 часа в храм-паметника „Св. Архангел Михаил“. След това ще бъдат поднесени венци и цветя пред паметниците на Панайот Волов, Христо Ботев, Васил Левски, Мильо Балтов.

Тържествените чествания ще продължат и на 30 април от 20,00 часа на площад „Дружба“. Тогава ще бъде представен и спектакълът възстановка на историческите събития от Априлската епопея в Стрелча „Смърт или свобода“.

Съпътстващи прояви са откритата на 6 април изложба Изложба „Светините от Април 1876-та“ в Историческия музей в средногорското градче и туристически поход-поклонение  до лобното място на Зимбилчетата и възстановяване на паметната плоча.

Кой е Иван Ангелов Балтов?

Той е син на видния стрелчански търговец Ангел Балтов. Учил си в родното село при даскал Поликарп Чукльов, и от малък започнал да помага на баща си в търговията, пише Уикипедия.

Още преди да бъде основат комитет в Стрелча, Иван Балтов бил посветен в революционното дело и имал връзки с пловдивските бунтовници. По разкази на стари стрелчавци Иван довел Левски в селото със собствената си покрита талига и го стоварил пред дядо Стойновия хан като случаен пътник. Избран е представител на селото си на Оборищенството събрание от членовете на възобновения от Бенковски комитет.

Когато избухнало въстанието, Ангел Балтов бил назначен за стотник на стрелчанските въстаници, чийто войвода бил Панайот Волов. На неговата част („сотня“) била дадена заповед от Бенковски да се обсади турската махала в Стрелча, и българите успели да принудят башибозуците да се барикадират в селската джамия. По-късно Иван Батов и дружината му участвали във всички сражения с башибозука край Стрелча, Клисура и Карлово.

След предаването на Копривщица турците арестуват цялото семейство на Ангел Балтов. Единствено брат му Тодор успял да избяга в Средна гора. Те били откарани в Пазарджик, а оттам в Пловдив. Преди да влязат в града Иван Балтов успял да се изплъзне от конвоя, но бил заловен от заптиетата и откаран в Одринския затвор. След амнистията от 31 юли 1876 г. семейство не се завърнало в Стрелча. Иван се заселил в Пловдив и отворил хан в „Кършияка“.

Информацията за Ангел Балтов е от „Оборищенци“ (Сборник от исторически очерци за народните представители на Оборище през 1876 година), редакция и съставителство Христо М. Йонков, ДВИ, С., 1972.