Предприятията в района осигуряват 100% от добива на медна руда в България и над 90% от производството на оптична техника
Михаил Ванчев
Предприятия със силни позиции на световния пазар, многоотраслова насоченост на бизнеса и ниската безработица. За малък град като Панагюрище тези три неща са достатъчно основание за гордост. „Ако българската индустрия работеше като индустрията на Панагюрище, България щеше да бъде на едно от челните места в Европейския съюз", смята зам.-кметът на града инж. Георги Павлов. Индустриалните "асове" Безспорно най-голямото предприятие на територията на общината е миннообогатителен комплекс „Асарел – Медет". Първата и най-голяма българска минна компания за открит добив и обогатяване на медни и други руди днес осигурява заетост на близо 1400 човека. Сред индустриалните „асове" на територията на общината са и предприятията, работещи в областта на оптиката, които произвеждат оптични инструменти за отбраната и за медицината. На практика трите панагюрски дружества – „Оптикс" АД (оптични, оптикомеханични и оптикоелектронни възли и изделия с военно и гражданско предназначение) и „Оптикоелектрон груп" АД (оптикомеханични, оптикоелектронни и лазерни прибори и системи за нуждите на отбраната) и „Микро Вю ендоскопи оптик" АД (оптични елементи за медицината и технологиите), осигуряват 90% от производството на българска оптична техника и 100% от оптиката, с която се пазят границите на България. На територията на Панагюрище са и утвърдените на пазара текстилни дружества „Яна" АД (хавлиени кърпи и халати) и „Ритон-П" АД (мъжки ризи и дамски блузи). Тук е разположено и предприятието за детайли от пластмаса, бакелит и каучук „Бунай" АД. Средните заплати във водещите предприятия надхвърлят 1200 лева. Според заместник-кмета Георги Павлов в Панагюрище има и много работещи средни предприятия. Освен големите индустриални производства доходоносни за икономиката на Панагюрище са още и СПА туризмът и историческият туризъм. През 2013 г. туристите, посетили града с престой в хотелите и местата за настаняване за повече от един ден, са над 22 хил., а посетителите на историческия музей са близо 71 хил. души. „Панагюрецът е предприемчив човек и е в състояние да направи бизнес дори от отглеждането на африкански сомове, които да изнася в чужбина", обобщава Павлов.
Големите в помощ на общината
Освен че са най-големите работодатели и основен източник на приходи от данъци и такси в бюджета на общината, големите индустриални предприятия са и един от най-големите дарители тук. Между „ Асарел – Медет" АД и община Панагюрище например има дългогодишно двустранно сътрудничество за спомоществувателство „Подкрепа за родния край". Това на практика е програма на акционерното дружество за устойчиво развитие на Панагюрския край, за изпълнението на която то осигурява подкрепа в съответствие с политиката си за корпоративна социална отговорност. Средствата по този дарителски договор са конкретно насочени за повишаване стандарта на живот в община Панагюрище и се използват за безвъзмездно финансиране на инфраструктурни проекти, образование, здравеопазване, социални дейности и др.
В началото на 2014 г. пък Панагюрище сключи договор и с „Оптикс" за финансово подпомагане на общински проекти и инициативи в областта на спорта и туризма, образованието, както и мероприятия, залегнали в общинския културен календар. По линия на публично-частното партньорство заедно с „Асарел – Медет" АД Панагюрище изгражда многофункционална спорта зала с 2000 места за над 10 млн. лева. През тази година общината участва в съдружие с местния бизнес и при приватизацията на болницата в града. От администрацията в града зависи много как ще се чувстват предприятията и хората, живеещи в Панагюрище, казва инж. Павлов. Според него администрацията е успяла да постигне открито и гъвкаво управление на общинските финанси и общинската собственост.
Община Панагюрище е в непрекъснат диалог с бизнеса в региона. Ежемесечно сдружението на предприемачите в града провежда работни заседания, на които задължително присъства ръководството на общината. На тези заседания се поставят въпроси от първостепенно значение както за развитието на бизнеса, така и за възможността за взаимодействието му с общината. С пари от еврофондовете
В момента на територията на град Панагюрище се реализират мащабни инфраструктурни проекти, финансирани по програми на Европейския съюз на обща стойност над 110 млн. лева, по които община Панагюрище е бенефициент. Най-големите от тях са „Интегриран инвестиционен проект във ВиК сектора", „Панагюрище-столица на свободата", „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Панагюрище", Център за настаняване от семеен тип за деца с увреждания и „Панагюрище-общински център сустойчива и екологична градска среда". Наемането на работна ръка от града и общината от фирмите – изпълнители по тези проекти, е значим фактор при намаляването на безработицата в региона.
Интервюта с представители на бизнеса в Панагюрище можете да прочетете в "Капитал"
След като си работил- трябва да си получи договорената заплата
0
0
Моля не пишете минуси, ако не разбирате нещо!
:-)
0
0
bezraboticata moje i da e malka no po otno6enie na zaplati e mnogo zle
0
0
Оносно средните заплати:
Пилето, надявам се, за някои е вкусно, но зелето вече ни ГОРЧИ!
0
0
Положението е трагично познавам няколко момчета от гради ни които имат да получават заплати (шофьори със собствени товарни автомобили и общи работници ) по 1000 , 2000 и повече лева .За сметка на това , собствения багер на зам. Кмета Г . Павлов , мисля че редовно си получава договореното (по 380 лева на ден )
0
0
Работна ръка се наема , но никой не плаща заплати
0
0