В последния ден на шведското председателство на Съвета на ЕС държавите членки одобриха на ниво Комитет на постоянните представители – КОРЕПЕР 1 законодателно предложение, което запазва досегашния подход за класифициране на етеричните масла, съобщи Министерството на земеделието.
Това се случва, след като през март стана ясно, че ЕК иска да забрани производството на розово масло, обявявайки го за токсичен продукт, подобно на белината, като направи промени в Регламента за производство на етерични масла. Новината предизвика вълна от негативни коментари у нас, а премиерът Николай Денков, който е професор по физикохимия, лично настоя пред председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в Брюксел в края на юни за преосмисляне и преразглеждане на текста.
Окончателно разрешаване на казуса обаче днес няма. Има отлагане:
Във връзка с предложения от Европейската комисия Регламент за изменение на законодателството относно класификацията, етикетирането и опаковане на вещества и смеси, Съветът прие аргументите на България и още седем страни членки за трудностите при приемане на предложения подход и включи клауза за преглед, изискваща нови анализи от Комисията, които да бъдат представени след 4 години – пишат от земеделското министерство днес.
Позицията в защита на производителите на етеричномаслени култури на България бе представена от министъра на земеделието и храните Кирил Вътев на заседанието на Съвета по земеделие и рибарство, което се проведе на 26 и 27 юни в Люксембург. Тогава той заяви, че България настоява да се запази настоящият подход към класифицирането на етерични масла, за да продължи традиционното отглеждане на култури в ЕС, от които те се добиват, и да се запазят доходите на заетите в сектора земеделски производители и сезонни работници. Министър Вътев настоя да се изключат етеричните масла от концепцията за комплексни вещества, така че те да продължават да бъдат класифицирани по настоящите правила като вещества, а не като смеси.
Министерството на земеделието оценява като „позитивен напредък за производителите на натурални съставки за парфюмерия и козметика“ решението на Съвета на ЕС. Предстоят преговорите с Европейския парламент за договаряне на финалният текст на регламента, посочват от министерството.
Министър Вътев коментира, че постигнатото решение е постижение на цялото правителство и лично и на премиера акад. Николай Денков. Министър-председателят категорично защити българското розово масло и останалите натурални етерични масла на заседанието на Европейския съвет. По време на дебата по темата „Икономика“ той посочи съществен пропуск в проекта на Регламента за класифициране, етикетиране и опаковане на химикали (CLP), който поставя етеричните масла в графата на опасните химични смеси. „Когато обсъждаме дали нещо е вредно, трябва да гледаме не само кое е веществото, а и каква е неговата концентрация. Именно от нея зависи дали веществото е опасно или не. В текста на регламента, който се представя, думата „концентрация“ липсва“, обясни пред журналисти в Брюксел акад. Николай Денков, който е световноизвестен учен в областта на химията и физикохимията.
Пред останалите лидери българският премиер е определил подготвяния европейски регламент като злоупотреба с науката. Той изрично е помолил председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен текстът да бъде прецизиран, защото „не е научен, какъвто трябва да бъде“, и е получил разбиране от нейна страна.