Инж. Чолаков се усмихва на журналистическия въпрос дали се чувства по-удобно „с ботуши в производството“ или пред компютъра в офиса. Първо, защото миньорските ботуши поне от десетилетие са заменени с удобни работни обувки. И, второ, защото еднакво комфортно се чувства и на двете места. Работният му ден започва рано сутринта с преглед на данните от автоматизираните системи за управление на рудника, обогатителната фабрика и хвостохранилището, а после включва обиколка из производствените цехове, които са като един малък град. Това може да стане и виртуално, защото всички производствени зони са с видеонаблюдение, а данните са достъпни в реално време.
„Модерната техника и дигиталните технологии много промениха работата на хората и начина на управление на процесите.“
„Благодарение на направените инвестиции сега се преработват руди със средно съдържание на мед, което е няколко пъти под средното за света, а извличането е по-голямо. Това означава, че полезните изкопаеми се оползотворяват по-пълноценно, има по-добър контрол и ефективно управление на процесите, по-безопасна, енергийноефективна и екологична работа“, разказва производственият директор, който от 27 години е част от екипа на компанията.
Инж. Чолаков се гордее с двете циклично-поточни технологични линии за транспорт на руда и откривка в рудник „Асарел“, където диспечерска система управлява натоварването на техниката, автоматично генерира „адресите“ на машините и праща задания за работа на сондите. Радарна система контролира устойчивостта на рудника, следи за деформациите и улавя движения от няколко десети на милиметъра. В обогатителната фабрика има автоматично управление на реагентите и на флотационните машини за основен концентрат, онлайн контрол на зърнометрията и съдържанията на полезен компонент. Друга автоматизирана система управлява оборотното промишлено водоснабдяване, а на хвостохранилището има контролно-измервателна система за нивото на водата и поровото налягане.
„С новите машини и дигиталните технологии израснахме много“, казва инж. Чолаков и допълва: „Най-важното за успеха си остават хората – тяхната всеотдайност, мотивация и професионализъм.“
Отбелязва, че за четвърт век условията на труд също са коренно различни – като се започне от работното облекло и се стигне до електрониката и климатизацията на машините, та до социалните придобивки.
Смята, че за миньорската професия са задължителни добрите взаимоотношения и комуникацията – всеки да знае общите цели и да разбира как неговата работа рефлектира върху труда на хората преди и след него по технологичната верига. За да бъде „успешна брънка в машината“ на променящия се минен бизнес, на един човек трябва да му се работи, да е мислещ и да иска да се развива. „Хората, които работят при нас, съумяват бързо да се научат на новите технологии. На лесното човек бързо се учи“, казва производственият директор на „Асарел-Медет“. Той е категоричен, че в България имаме минни специалисти на световно ниво и това е ценен капитал за развитието на индустрията у нас. Самият той обича да чете не само за иновации, но и да се връща към стари проекти. Но защо, след като минната индустрия е в нова ера? Защото е имало добри идеи, за които се е смятало, че са невъзможни. Но заради технологичния скок напред вече може да им е дошло времето.
Венцислав Савов. Материалът е публикуван в бр.8/23 на сп. „Мениджър“, който ще откриете в дистрибуторската мрежа