Начало Бизнес Първите винаги се помнят! Пет випуска дуални ученици в екипа на...

Първите винаги се помнят! Пет випуска дуални ученици в екипа на “Асарел-Медет”АД

СПОДЕЛИ

Годината е 2014. Ежегодните реформи в образованието са довели дотам, че учениците след 7 клас масово избират да учат компютри, икономика и мениджмънт, а паралелките с професии като стругар, багерист, шлосер и фрезист остават празни. С всяка изминала година бизнесът усеща все повече настъпващия глад за добре подготвени кадри.

В „Асарел-Медет“ тази криза е непозната, но ръководството в лицето на покойния председател на Надзорния съвет проф. д-р Лъчезар Цоцорков осъзнава, че ако не се предприемат превантивни мерки, съвсем скоро проблемът с кадрите ще почука на вратата и на минната компания. Съвместно с Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище стартира революционният за онова време проект за дуално обучение в партньорство с местната власти и другите големи предприятия от общината.

През 2014 г. дори в Министерството на образованието и науката не знаят как да регламентират обучението чрез работа и също като „Асарел“ и Професионалната гимназия изглаждат неравностите в движение.

Девет години по-късно в „Асарел-Медет“АД работят добре подготвени и мотивирани младежи и девойки от пет поредни випуска с дуална форма на обучение. Отзивите от ръководителите на вече назначените на работа младежи са изключително добри, което показва, че проектът успява да осигури достатъчно квалифицирани млади специалисти.

Един от тях – Цветан Кузманов, автомонтьор в Централна ремонтна база
миналата година беше отличен от колегите си като най-добър в професията. „На него може да се разчита за всичко, справя се с новите машини, има голямо желание за работа, любознателен е и никога не оставя задачите си недовършени“, каза техник-механикът инж. Марин Брандийски.

„Интересно ми е“, лаконично обобщава Цветан, минути след като е участвал в монтаж на двигателя на нов 130-тонен автосамосвал „БелАЗ“. Когато се връща към дуалното обучение, си припомня есето, което е написал при завършването на програмата. „Сбъдна се това, което си пожелах – исках да имам интересна и доходна работа и днес имам такава“, казва някогашният отличник от Професионалната гимназия в Панагюрище. Признава, че прилича на дядо си Цветан Кузманов. Той бил работлив човек, който идвал с удоволствие на работа в „Асарел“. Също като внука си днес.

През тази година отличието за най-добър в професията отново отива при момче от дуалното обучение -Ангел Запрянов, който също е част от първия випуск младежи
завършили „Автотранспортна техника“. За първия си работен ден казва, че това е бил един нормален ден, изпълнен с ежедневните задължения, каквито е имал още по време на учебната си практика. Така може би дава и най-кратката дефиниция за ползата от дуалното обучение и „летящия старт“, който то дава на младите в професията.

„Не се чувствах като новобранец. Това, което усвоих по време на обучението, ме направи уверен и ми помага в професията до днес“, споделя Ангел. „Той е едно от трите момчета, които останаха в Централната ремонтна база от първия випуск, заедно с Владислав Зубев и Цветан Кузманов. От всички съм изключително доволен, а вече и тримата са избирани за най-добър в професията. Това е не защото са млади и искаме да ги стимулираме, а защото наистина го заслужават“, казва друг от техните ръководители – инж. Милен Кузманов.

Успехите на първия випуск съвсем не са случайност, а дуалното продължава да „вади“ добри кадри. Доказателство е друга

награда за най-добър в професията – на Валентин Данков

който също се занимава с ремонти, но в обогатителната фабрика. „Доволен съм, че имам възможността да видя толкова много техника, благодарение на която, без да преувеличавам, научавам по нещо ново всеки месец. Модернизацията улеснява работата на хората, но за нас, които се занимаваме с ремонта на машините, винаги ще е предизвикателство да разучаваме новата техника и непрекъснато развиващите се дигитални технологии. Без тях производството няма да е толкова съвременно и да върви напред“, разказва той. Смята, че възможността да научиш нещо ново не идва даром, а трябва сам да имаш желанието и да надграждаш уменията си.

Девет зрелостници от випуск` 2023 получиха покана за работа в панагюрската компания

През юни тази година девет зрелостници от випуск`2023 на панагюрската професионална гимназия получиха покана за работа в „Асарел-Медет“АД. Всички те са с отличен и много добър успех, а поздравления към тях отправи прокуристът на компанията Галя Костова.

Овации имаше за всички зрелостници от паралелките с минни специалности с дуална форма на обучение. Сред тях са и шестима отличен успех – Гергана Илкова, Илиян Джамбазов, Кристиян Цуцеков, Иван Попов и Добрин Шикеров, които получиха награди от „Асарел-Медет“АД.

Отличниците Гергана Илкова и Илиян Джамбазов:Наставниците ни научиха на тънкости, които няма как да овладеем в класната стая

Развълнувани, ентусиазирани и с перспективна професия. Така приключиха учебната година двама от отличниците на Випуск 2023 в Професионалната гимназия в Панагюрище – Гергана Илкова и Илиян Джамбазов. И двамата избират неслучайно специалността „Минна електромеханика“. За Гергана тази професия е почти генетично предопределена. Нейният баща Кръстю Илков е монтьор на електронно производствено оборудване в „Асарел-Медет“. Сестра º Мария е отличник от четвъртия випуск дуално обучение на Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище, който се дипломира през миналата година, и тя вече работи като електромонтьор в дружеството.

Вечер фамилните оперативки задължително преминават през обсъждане на трудовия ден, но това не тежи на семейство Илкови. „Баща ми и сестра ми повлияха на моя избор, но аз и сама си бях решила, че искам да уча нещо, което да ми помага занапред. Освен това знаех, че ако имам затруднения, те ще ми помагат“, споделя Гергана.

Към Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ се е насочил Илиян Джамбазов, който вече си е избрал и специалността -„Електроенергетика и електрообзавеждане“. Жичките са неговата страст от дете и когато се насочва към Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм в Панагюрище, родителите му го подкрепят. „Практическото обучение в „Асарел-Медет“ ни даде много, защото наставниците ни научиха на тънкости в професията, които няма как да получим като знания в класната стая“, споделят Гергана и Илиян.

Източник: standartnews.com