Начало Общество Четвъртокласници от ОУ „Проф.Марин Дринов“ се запознаха отблизо със света на хората...

Четвъртокласници от ОУ „Проф.Марин Дринов“ се запознаха отблизо със света на хората със слухови и зрителни проблеми

СПОДЕЛИ
През изминалите две седмици учениците от ГЦОУД 4а клас от ОУ „Професор Марин Дринов“, с преподавател П. Немигенчева, се потопиха в света на тишината и тъмнината. Основната цел бе да се приобщят учениците към проблемите както на глухите, така и на зрително затруднените хора. Обучението бе ръководено от Силвия Анова – психолог в училището. Основните въпроси, на които трябваше да си отговорят учениците бяха: „Как се ориентират глухите или незрящите хора?“, „ Как пишат и четат?“, „Как те се справят с учебния материал?“, „ Какво чувства един глух или зрящ, ако внезапно едно от сетивата му изчезне?“, „Могат ли да упражняват професии, типични за чуващите или за зрящите?“ и т.н.
В часа, посветен на глухите и тишината, учениците се запознаха с жестомимичния език. После чрез играта „Развален телефон“, чиято цел бе да разберат колко важно е слуховото внимание, за първи път усетиха колко е сложно предаването на информация, когато има слухова бариера.
Чрез игрите „Повтори“ и „Отгатни“ те продължиха да навлизат в света на тишината, за да стигнат до най-трудната игра, в която трябваше да предадат изцяло информация на друг човек само чрез езика на тялото си.
В следващия час, който бе посветен на света на незрящите, учениците се запознаха с живота и делото на Луи Брайл. Особено голям интерес предизвика брайловата машина, на която г-жа Немигенчева демонстрира как се пише, а г-жа Анова представи материали, чрез които показа как се чертае и рисува на брайл.
Учениците се запознаха и с предбрайловия период, в който всеки, започващ брайлово ограмотяване, трябва да развие по-висока сензитивност и тактилност, за да може да се увеличи чувствителността на пръстите му и така лесно да започне да различава буквите само чрез напипване. За целта на учениците бяха представени дъски за развитие на фината моторика.
Последва пряко въвеждане на учениците в света на незрящия чрез различни игри с вгнездяване, игра за изпълняване на линейни инструкции и рисуване под диктовка за сложно пространствено ориентиране. Всички влязоха в ролята на невиждащия, а после – на зрящия помощник. Така заниманията преминаха от уплах (дали ще се справят със задачата) до еуфория.
В края на тренинг-обучението всички бяха единодушни, че много е забавно да се играе на „Развален телефон“ или на „Сляпа баба“, но е добре това да остане само игра и си пожелаха никога те или техни близки да не изпадат в подобно положение.
Информация и снимки: Страницата на ОУ „Професор Марин Дринов“ във Фейсбук