Министерството на вътрешните работи предоставя нови 20 електронни административни услуги. С тази стъпка ще бъде намалена административната тежест за хората и бизнеса, съобщиха от ведомството.
Предстои общият брой на електронните административни услуги да достигне 74. Развитието на Портала за електронни административни услуги на вътрешното ведомство е реализирано през 2023 г. в рамките на проект, финансиран с 1 478 418.00 лв. по Оперативна програма „Добро управление“.
Освен въвеждането на 20 нови услуги ще бъдат подобрени и улеснени процесите по заявяването и обработката на съществуващите услуги, като ще се намали съществено административната тежест за хората и бизнеса.
В рамките на извършеното надграждане на системата потребителите ѝ ще могат да проверяват своите връчени и невръчени фишове, наказателни постановления или споразумения и да ги заплащат онлайн без начисляването на допълнителни такси.
За улеснение тези справки ще могат да се правят по различни критерии – ЕГН, номер на лична карта или свидетелство за управление.
Предвидена е възможността гражданите да могат да попълват и подават по електронен път декларация за изгубени, откраднати, повредени и унищожени документи за самоличност.
Разработени и интегрирани са електронни услуги, свързани с контрола на общоопасните средства, включително издаване на разрешения за придобиване по наследство на взривни вещества и пиротехнически изделия.
Автоматизирането на процесите по предоставяне на услуги за потребителите създава възможност за осигуряване на електронен обмен на информация между гражданите, бизнеса и структурите на МВР, обясняват оттам.
Към момента се извършват тестове на системата и е необходимо технологично време до въвеждането в експлоатация на пълната функционалност на надградените услуги. До приключването им са възможни временни неудобства при работа с Портала за електронни административни услуги на вътрешното министерство
Порталът за електронни административни услуги на МВР е изграден през 2015 г. Тогава той стартира с предлагането на 34 административни услуги. В периода 2020 – 2021 г. той е надграден и в него са интегрирани нови 20 електронни административни услуги.
В началото на ноември влезе в сила нова практика за известяване при издаден фиш, електронен фиш или наказателно постановление за нарушение на Закона за движението по пътищата чрез кратко текстово съобщение по телефона (SMS), по електронна поща или Вайбър. Тя беше представена от министъра на вътрешните работи Калин Стоянов и заместник-министъра на електронното управление Валентин Мундров.