За по-дълги ваканции, чувствително увеличение на заплатите в образователната система и отпадане на НВО след четвърти и след десети клас настоява образователният синдикат към КТ „Подкрепа“.
Това става ясно от две писма на председателя на синдиката Юлиян Петров, изпратени до медиите. Писмата са изготвени във връзка с очакваното ново ръководство на МОН с идването на нов служебен кабинет, което обаче не се състоя, тъй като президентът днес отказа да подпише указ с предложените от кандидат-премиера Горица Грънчарова-Кожарева министри.
Петров настоява за ръст на учителските заплати до 150% от средната брутна работна заплата от 1 януари 2025 г. Сега те са 105 процента пот средната за страната заплата.
Синдикатът иска и разходите за образование да нараснат до 6% от БВП (сега са 3,9%) в рамките на 4 години.
Друго предложение е да отпаднат външните оцелявания след 4. и 10. клас, тъй като те били „лишени от педагогически смисъл“.
Синдикатът подкрепя 15 септември да остане датата на началото на учебната година, тъй като това била традицията „от векове“. От години се обсъжда дали е удачно да се робува на точна дата и така учебната година да започва понякога в средата или в края на седмицата, но засега промяна няма.
Синдикатът критикува и МОН за кратките ваканции. В графика за ваканциите министерството брояло учебни плюс почивни дни, което според синдиката не е коректно. Тук не са спестени критики към родителите, които не искали ваканции в работните дни, защото според Юлиян Попов „българските родителите не искат да приемат образованието като упорит труд на учениците, а си го представят като социална услуга“.
Авторът на писмата настоява още да отпадне финансирането на принципа „парите следват ученика“, а училищата да имат гарантирано финансиране, което щяло да спре затварянето на училища.
Не се одобряват и новите правила за конкурси за директори, които били най-лошите от 30 години насам.