Разширено заседание, посветено на темата за изграждането на стратегия и политика за управление на ВиК сектора в община Панагюрище, свиква председателят на постоянната комисия по бюджет и икономика към Общинския съвет Павел Хрисков. Oт текста на поканата става ясно, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е отказала да разгледа бизнес план, чрез който биха се актуализирали цените на ВиК услугите в общ. Панагюрище. Мотивът е, че към момента е обект на спор дали панагюрско водоснабдително дружество попада в обособената територия на Асоциация по ВиК (АВиК) – Пазарджик или територията е все още под контрол на община Панагюрище, поради незавършено включване в АВИК – Пазарджик.
Ето и пълния текст на поканата:
Уважаеми г-н Председател, г-н Кмете,
Уважаеми Дами и Господа Общински съветници,
Уважаеми Дами и Господа експерти и жители на община Панагюрище,
Свиквам разширено заседание на постоянна комисия „Бюджет и икономика на общината“
на 22.08.2024 г. от 17:30ч. в сесийна зала на Общински съвет – Панагюрище.
Темата за свикване на комисията е свързана с:
Изграждане стратегия и политика за управление на ВиК сектора в община Панагюрище.
Дневен ред:
1. Правила и формат за протичане на заседанието от страна на комисията;
2. Запознаване с текущата ситуация на ВиК П – ЕООД и отношенията с АВиК – Пазарджик;
3. Обсъждане на възможните действия във връзка с обособената ВиК територия на община Панагюрище;
4. Изграждане на стратегия и политика за управление на ВиК сектора в община Панагюрище;
Основните причини за това са, че от последните няколко години операторът „ВиК-П” ЕООД – Панагюрище е натрупал и продължава да трупа технически сериозни загуби от над 5 мил. лева.
Само за 2024 г. година средства, които Общински съвет ще е отпуснал за да може дружеството да оперира е над 2 мил. лева.
Безпрецедентната суша и галопиращите цени на тока, в комплект със сложната инфраструктура и източници на водовземане, създават още по-тежки условия, в които ВиК оператора ни действа.
Друг фактор е системното отказване на актуализация на цените на водата от страна на КЕВР, поради сложния и неясен статут на обособената ВиК територия на община Панагюрище.
Ниските цени на водата за потребителите единствено допринасят за осигуряване на заплатите на персонала, но не и за всички други оперативни нужди. Липсата на вода, сложната инфраструктура и високите цени на електроенергията създават сериозен финансов натиск, който се покрива от местния бюджет на община Панагюрище, но за сметка на сериозни инфраструктурни проекти.
Поради тази причина членовете на ПК БИО се обединихме, че това е казус от обществено значение, защото е въпрос на време за община Панагюрище да влезе в бедствено положение поради проблеми, които стават все по-големи през годините. Авариите стават все по-често, загубите на вода също, а резервоарите с водни запаси пресъхват и са на критично ниски нива.
Във връзка с детайлите свързани с разглеждания казус всички се обединихме, че преди всичко е важно да се разреши проблемът с ВиК обособената територия на общ. Панагюрище, която в момента е обект на спор, дали е в обособената територия на Асоциация по ВиК (АВиК) – Пазарджик или територията е все още под контрол на общ. Панагюрище поради незавършено влизане в АВИК – Пазарджик.
Това е и причината, поради която КЕВР отказва да разгледа бизнес план, чрез който биха се актуализирали цените на ВиК услугите в общ. Панагюрище.
Една такава актуализация преди всичко би дала възможност на ВиК – П ЕООД- Панагюрище, да има своя финансова стабилност и независимост, като в последствие част от предоставяните средства във времето биха могли да бъдат върнати на община Панагюрище и пренасочени в бъдещи инфраструктурни проекти.
Преди всичко е необходимо да решим какви биха били стъпките на община Панагюрище във връзка с нейната обособена ВиК територия и след това всичко друго.
Към този момент имаме 3 възможности:
1. Прехвърляне доброволно към АВИК – Пазарджик, с което на теория, цените на водата биха били по-ниски за жителите на община Панагюрище, като позитив, но като негатив, общината ще загуби своя административен, инвестиционен, финансов и оперативен контрол върху ВиК сектора си.
2. Преминаване към съдебни действия, чрез които да се възстанови обособената ВиК територия на община Панагюрище, като в тази ситуация, ще може да се актуализират цените на водата, ще имаме пълна административна, финансова, инвестиционна и оперативна независимост. От друга страна в този случай, цените на водата ще бъдат по-високи, тежестта за инвестиции в инфраструктура и оперативно управление ще паднат върху община Панагюрище, би могло и язовир Луда Яна да бъде под контрола и поддръжката на общината.
3. Създаване на собствена Асоциация по ВиК, където членове могат да бъдат държавата с язовир Луда Яна, общ. Стрелча. Тогава потенциални позитиви биха били оперативна независимост и частичен контрол върху инвестиционни и финансови дейности, като приходите за заплатена вода ще бъдат към местното ВиК – П дружество. Негативното за общината е че ще загуби своя административен, инвестиционен, частично финансов контрол върху ВиК сектора си.
Хронологично подредена документация, на база на която съм стигнал до тези изводи: