По традиция, всеки трети четвъртък на месец ноември се отбелязва Международният ден без тютюнопушене. През тази година той съвпада с празника на Християнското семейство. На този светъл ден, в който семейното ходене на църква символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на бащите и майките за духовните им задължения към децата, РЗИ Пазарджик призовава пушачите да пропуснат ежедневната си доза тютюнев дим, да помислят за своето здраве и за здравето на децата си, и дарят предвидената сума за цигари за благородни каузи!
От Здравната инспекция напомнят, че няма орган от човешкото тяло, който тютюнопушенето да не уврежда.
В тютюневия дим се съдържат над 4 000 вредни вещества, за 300 от тях е доказано, че предизвикват ракови заболявания. Няма безвредна употреба на тютюн.
Новите бездимни устройства съдържат половината от вредните вещества, които се съдържат в обикновената традиционна цигара. По данни на СЗО над 400 000 000 по света опотребяват бездимен тютюн. В тази част от населението, са регистрирани увеличен брой на случаите на рак на устната кухина и зъбите. При употребата му се абсорбира никотин в количество, колкото и при пушене, но по-бавно и също се създава зависимост.
Никотинът е веществото в тютюна, създаващо силна физическа зависимост, сравнявана по сила с тази на хероина. Никотиновата зависимост е регистрирана, като заболяване в Международната класификация на болестите. Никотинът е вещество, което оказва силно въздействие върху нервната система на човек и участва в механизмите на нервната регулация. Научни изследвания доказват, че той се включва в редица обменни процеси, в определени цикли на работа на органите, става задължителен участник в тях.
Съвременни изследвания показват, че никотинът предизвиква редица ефекти в мозъка. По-специално, проучвания на природата на пристрастяването към него показват, че никотинът активира системата регулираща чувството за удовлетвореност – като повлиява дейността на нервните вериги в мозъка, отговорни за усещания като удоволствие и еуфория.
Учените отчитат две фази в действието на никотина: начално повишаване на възбудимостта на нервната система, последвано от понижаване на възбудимостта, подтискане.
Този, който търси стимулиращия ефект, разчита на първата фаза. Когато действието й приключи и започне фазата на подтискане, се опитва да се стимулира с повторно приемане на никотин – запалва цигара. Обратно, който търси успокояващия ефект, игнорира въздействието на първата фаза и намира успокоение във втората. Приема следваща цигара, като при последващо приемане подтискащото действие се удължава.
Друго много вредно вещество в тютюневия дим е въглеродния монооксид /продукт на непълно изгаряне на въглерода/
В цигарения дим концентрацията на въглероден монооксид се колебае от 1 до 5%. Колебанията зависят от: температурата на изгаряне на тютюна, количеството кислород постъпващо до горящия тютюн, структурата на цигарената обвивка. Количеството на въглеродния монооксид нараства към края на пушенето на цигарата.
Постъпвайки с тютюневия дим в белите дробове, въглеродният монооксид прониква в кръвта където се свързва с хемоглобина, намиращ се в червените кръвни клетки – еритроцитите. Основната функция на хемоглобина е да поема кислорода, постъпващ при дишането в белите дробове, и да го транспортира до всички органи на тялото.
Кислородът, свързвайки се с хемоглобина, образува нетрайно съединение оксихемоглобин, което се разпада в тъканите. Кислородът се използва от клетката, а освободеният хемоглобин отново преминава в кръвния поток. Въглеродният монооксид притежава още по-голям афинитет към хемоглобина отколкото кислорода и затова образува с него много по-устойчиво съединение – карбоксихемоглобин, което се разпада по-трудно в сравнение с оксихемоглобина. Еритроцитите, които съдържат карбоксихемоглобин, престават да изпълняват функцията си на преносител на кислород. В резултат тъканите на организма не получават достатъчно кислород, настъпва кислороден глад, и това влошава работата на сърцето, белите дробове, черния дроб и други органи.
Други вредни вещества са: въглероден диоксид, радиоактивен полоний, радиоактивно олово-21 и бисмут-210, при което „умереният пушач” се облъчва с предостатъчна радиоактивна доза, за да предизвика рак в белите дробове. Амоняк – предизвиква остро, дразнещо въздействие, парещо усещане в езика, устната кухина и очите. При пушене на цигари се отделят големи количества етерични масла. В организма те се дестилират, като образуват токсично действащи алдехиди, киселини, феноли и терпени. Всички тези вещества оказват много неблагоприятно влияние върху състоянието на сърцето. Тютюневата смола – черна лепкава материя, която се отлага във филтрите на цигарите, по стените на лулите и съдържа бензопирен, бензоантрацен, радиоактивен калий, които са продукти също предизвикващи рак.
*********************************************************
Инициативите планирани от РЗИ Пазарджик преминават под мотото: „Месец без никотин! Изборът е твой!“
18.11-29.11.2024 г.
Час: от 9.30-16.00 ч.
Раздаване на Здравно-промотивни материали: «Патилата на Мравчо или колко опасни са цигарите», Плакат «Избери свободата», Календарчета – реклама на ККОТ, «Пътеводител за отказване от тютюнопушенето» в детски и учебни заведения в област Пазарджик.
18.11-29.11.2024 г.
Час: от 9.30-16.00 ч.
Раздаване на филмите: „Денят на Яна“, „Дим“, „Невидимият“, „Пушенето забранено“ в детски, учебни заведения на област Пазарджик, НПО-та и др.
21.11.2024 г.
Час: 10,00 ч. – 11,20 ч.
Обучение за вредата от тютюнопушенето на ученици от СУ «Св. Св. Кирил и Методий»,
гр. Велинград – презентация и демонстрация с кукла Сю.
27.11.2024 г.
Час: 10,00 ч. – 11,20 ч.
Обучение за вредата от тютюнопушенето на ученици от ОУ «Св. Климент Охридски»,
гр. Пазарджик – презентация и демонстрация с кукла Сю.
27.11.2024 г.
Час: 10,00 ч. – 11,20 ч.
Обучение за вредата от тютюнопушенето на ученици от НУ «Михаил Каролиди», гр. Пещера – презентация и демонстрация с кукла Сю.