Може ли един голям инвеститор да промени коренно облика на региона, в който работи? Отговорът на този въпрос е видим в Панагюрище, където моторът на местната икономика е минната компания „Асарел-Медет“ – най-големият работодател, дарител и данъкоплатец в Панагюрище. Ефектът „Асарел“ е най-ясно видим в платформата „265 истории за икономика“, създадена от екипа на Института за пазарна икономика. Там Панагюрище е трайно сред 10-те общини в страната с най-висок размер на средната работна заплата.
През 2023 г. общият данъчен принос на „Асарел-Медет“ към бюджета на община Панагюрище достига близо 5 млн. лв., като компанията устойчиво формира 40-45% от собствените приходи в местния бюджет. Възнагражденията в средногорския град изпреварват с над 15% средните нива в страната и с близо 50% средните заплати в област Пазарджик. Безработицата в община Панагюрище се задържа на нива 5.4% през 2022 и 2023 г., като е чувствително под нивата за област Пазарджик и около средната за страната.
В същото време групата „Асарел“ има
водеща роля на местния пазар на труда.
Най-големите работодатели в община Панагюрище са „Асарел-Медет“ и МБАЛ „Уни Хоспитал“, която е създадена като публично-частно партньорство между минната компания и община Панагюрище. Общо в групата „Асарел“ директно са наети над 2.2 хил. души, като тя осигурява 32% от всички работни места в частния сектор в община Панагюрище, сочи анализът на Института за пазарна икономика. Специфичното за общината е, че – за разлика от други минни региони – тук има диверсифицирана икономика със силно присъствие и от други бизнес сектори, включително оптична промишленост, производство на пластмасови изделия, биологично земеделие, преработка на етеричномаслени култури и туризъм.
Компанията е единствената от община Панагюрище, която се класира в първата стотица на класацията „К100: Най-големите компании в България 2024“. Успехът на „Асарел“ е резултат от дългосрочна визия за устойчиво развитие, ежегодни инвестиции в модернизация на производството, опазване на околната среда и безопасни условия на труд. Най-важният фактор обаче си остават хората. В „Асарел“ рамо до рамо са работници и служители с над 40 години трудов стаж и такива, които допреди няколко месеца са били в класната стая на местната Професионална гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм, в партньорство с която се развива дуалното обучение.
Един от най-опитните в компанията е Велко Мичкюров. „Започнах през 1985 г. в обогатителната фабрика и съм тук до днес, разказва той. За тези 39 години работа станах свидетел на цялата технологична промяна, която „Асарел“ претърпя. Пред мен се случи внедряването на новите флотационни машини и автоматизацията. Това подобри значително производителността на предприятието и се постигна едно съвсем друго ниво на работа“, казва Велко Мичкюров, който вече 20 години е старши флотиер. „Най-важното е мотивацията за добра работа. През последните години към нас се присъединяват все повече млади колеги от дуалното обучение. Те са много добре подготвени и имат желание за работа, а още по-важното е, че са добри хора. Тази форма на обучение определено работи и показва много добри резултати„, споделя Велко, на когото след по-малко от година му предстои пенсиониране.
Сред младите кадри, които идват от Професионалната гимназия в Панагюрище, е инж. Кристина Цветанкова. Тя е част от първия випуск с дуална форма на обучение и приема предложението за работа веднага след завършването на гимназията през 2019 г. Като ученичка усвоява тънкостите в професията с помощта на Велко, който тогава е бил неин наставник, а днес са колеги. „Ще се справя и ще докажа, че едно момиче може да се справи в мъжки бранш точно толкова добре, колкото и мъжете„, спомня си Кристина за първия работен ден след дуалното обучение. Тя завършва задочно бакалавърска програма в Минно-геоложкия университет и сега продължава обучението си за магистър. Като част от „първите“ пожелава много здраве и успехи на десетия випуск ученици, които на 15 септември прекрачиха прага на Професионалната гимназия в Панагюрище. „Надявам се един ден да бъда част от техните наставници и да имам честта да ги обучавам„, с усмивка заключва инж. Цветанкова.
Усмивката не слиза от лицето и на нейния колега в „Асарел“ Иван Фасулков, който е сбъднал детската си мечта и работи като огнеборец в Аварийно-спасителната служба на панагюрското предприятие. „Няма да забравя големия пожар между селата Калугерово и Елшица през 2022 г.“, разказва Иван, който това лято помага и за гасенето на летните пожари край Попинци, Стрелча, Баня и Оборище. Той смята, че те са резултат от безотговорността на хората. „Навсякъде се изхвърлят угарки, фасове, бутилки, а всичко това е предпоставка за пожар. Пожелавам си повече разум у хората„, завършва огнеборецът от Аварийно-спасителна служба „Асарел“, който тази година беше отличен от компанията заедно с още 21 доброволци.
Как големият бизнес променя регионите
Инвестицията на „Асарел-Медет“ в здравеопазването в Панагюрище показва как може да се промени един социален сектор, като една неголяма община излезе на трето място по брой лекари на глава от населението. Бумът в местния туризъм пък идва след дарението на залата трезор на Панагюрското златно съкровище и инвестициите в местната инфраструктура с развитието на хотелите „Каменград“ и Парк-хотел „Асарел“.
Спортният календар на общината също отива на друго ниво след публично-частното партньорство за изграждането на местната зала „Арена Асарел“. Много важен за региона е и пилотният проект за дуално обучение, който е първият в страната и започва като съвместна инициатива между местния бизнес, местната власт и професионалната гимназия. Младите хора от общината получават възможност за ранно професионално обучение и добри работни места, което помага да останат в общината, съхранява нейния потенциал и помага за преодоляване на демографските тенденции, характерни за по-малките общини.
Въздействието на „Асарел-Медет“ върху стандарта на живот в община Панагюрище беше представено тази година в София, която беше домакин на Европейски минен и бизнес форум. Сред участниците във форума беше Иван Лалов – председател на Общински съвет в Панагюрище. Той говори за доброто сътрудничество между местната власт и бизнеса, което е от основно значение за развитието и просперитета на даден регион.
„В община Панагюрище се виждат предимствата от едно дългосрочно партньорство, когато минният бизнес е социалноотговорен и е фактор за стабилност, благосъстояние и добро развитие“, каза Иван Лалов по повод партньорството на община Панагюрище с „Асарел-Медет“. Той посочи, че се изказва и като млад човек, който не е свързан с минния бранш, но е останал да се реализира професионално в своята родна община и може обективно да оцени ролята и приноса на изграденото устойчиво партньорство с „Асарел“.
Като добри примери от Панагюрище Иван Лалов посочи публично-частното партньорство между община Панагюрище и „Асарел-Медет“ за изграждането на модерната многопрофилна болница „Уни Хоспитал“ и спортната зала „Арена Асарел“, като за това са били създадени съвместните дружества „Асарел Панагюрище Здраве“ и „Спорт Инвест Панагюрище“. „Асарел“ винаги ни е помагал да се справим в случай на проблем или бедствие – и за спешен ремонт на водопровода, и за почистване на речните корита, и за овладяване на големи пожари, когато хората и машините от компанията влязоха буквално в огъня, за да предотвратят катастрофа“, посочи още Иван Лалов.
Източник: capital.bg