Г-н Иванов, за краткото време от назначаването Ви за заместник-кмет на Община Панагюрище с ресор „Стратегическо развитие и проекти“ кое беше най-голямото предизвикателство пред Вас и как се справихте с него?
Всеки път, когато ми се налага да говоря пред по-голяма аудитория, преодолявам по някакъв начин самия себе си. Не обичам да съм обект на внимание, но пък е неминуемо, защото се занимавам с политика. Ако това е цената, която трябва да платя – нека така да бъде.
Очертайте визията си за развитие на Община Панагюрище през мандата и основните дейности, които сте включили в стратегията?
В управлението си сме заложили на подход без поставяне на червени линии. Напротив – работим за обединение върху общи каузи.
С ръководния екип на кмета Гагов вярваме, че общинското управление се състои от два много важни компонента:
– Стратегическо, дългосрочно и устойчиво развитие на общината;
– Решаване на малките проблеми на хората.
Затова се стараем да обърнем внимание на всеки човек, който ни е потърсил, а самите ние търсим мостове и диалог с организации и институции за комуникация по двата компонента. След поредица от срещи с младите хора и по-възрастните граждани на Панагюрище, колеги от общинска администрация и колеги от други общини се откроиха три основни цели пред нашия отдел:
– изграждането на устойчива среда за живеене и бизнес;
– участия в проекти за организация на събитиен и културен туризъм;
– горните цели не могат да се реализират без създаване на екип с нужните компетенции.
Проактивно проведохме анкети, в които определихме 31 важни проекта за изпълнение на целите. И въпреки че работим само малко над три месеца, проведохме много ценни срещи с агенции, министерствата на финансите, културата и туризма. Идеята е да намерим тези външни финансирания, които съответстват на важните и логични за нас проекти, а не обратното – да се втурваме към финансиране само защото има отворена програма. Смятаме, че е по-правилно да се подхожда стратегически към тези възможности, а не чрез работа на парче.
Ще изкараме на преден план и грижата за хората в селата, защото до този момент тя е била неглижирана. Дори в момента, съвместно с читалищата от малките населени места подготвяме 8 проекта, с които да кандидатстваме за финансиране на конкретни културни събития.
Широко отворихме вратите си за сътрудничество с Българската православна църква. Смятаме, че това е най-логичният път към единение, нещо, което точно сега е толкова необходимо на обществото ни.
Кои са текущите дейности за осигуряване на стратегическа ефективност?
За постигането на стратегическа ефективност е важно осигуряването на мониторинг на процесите и практиките, които използваме в работата в Общината. Работим по разработването на подобна система. Работим и за по-дългосрочен хоризонт, т.е. да имаме цялостна стратегия за развитие на общината. След като се запознахме с успешни практики в други общини, с които поддъжаме връзка, с кмета обсъждаме възможността за изработване на план „Панагюрище 2050“ – стратегия за развитие на Панагюрище в близките 25 години. Документ, който да опише всичко, което искаме да бъде реализирано, реновирано и изградено в общината ни за този период. След това ще опишем етапите, по които трябва да се случи това. По този начин ще си поставим ясни цели и ще имаме фокус за изпълнението им. Погледът ни напред в бъдещето ще направи много по-стабилни и уверени стъпките ни тук и сега.
Кои са показателите, по които ще оценявате ефективността на заложените дейности?
Най-добрият показател със сигурност е обратната връзка, която получаваме и ще получаваме от хората. След три години ще разберем най-ясно дали сме си свършили добре работата и какъв е ефектът от многото проекти, които вярвам ще реализираме през този мандат.
Чисто оперативно формулираме ключови сфери на резултат за всеки член на екипа ни, за да осигурим мониторинг на работата си, с цел да я подобрим.
През ноември посетихте изложението „Екомондо 2024“, което е най-голямото европейско изложение за зелена икономика и зелен преход. Кои добри практики Ви впечатлиха и смятате, че могат да бъдат приложени в община Панагюрище?
– Да, имах възможността да бъда част от делегацията на Български Икономически Форум, която посети изложението в Римини, Италия. Видях много интересни и иновативни решения за управление на отпадъците. За съжаление етапът на развитие, в което се намира държавата ни, не позволява интегрирането на голяма част от тях в градската ни среда – големи контейнери, скрити под тротоарите, сметосъбиращи машини с механична ръка, което изключва нуждата от обслужващ персонал, всякакви електрически машини, с които може да се поддържа чиста градска среда.
Силно впечатление ми направиха соларни контейнери с компактираща ръка, използваща слънчева енергия, за да компактира до седем пъти отпадъка. Това пък води до седем пъти по-рядко обслужване на контейнера. Дренажни пътни настилки, които не позволяват образуването на локви по пътното платно, калциеви пътни покрития за по-ниска температура на околната среда през горещите летни дни, аериращи системи, предотвратяващи заблатяване на спокойни води и изкуствени водоеми – все решения от бъдещето, които обаче изглеждат осъществими при добро планиране и осигуряване на външно финансиране.
Кои са проектите, за които търсите и ще търсите европейски средства?
Толкова много са идеите ни, толкова големи са плановете ни за всичко, което може да направим за Панагюрище и хората в общината. Голям фокус за нас са честванията на 150г. от Априлското възстание, които ще са през 2026г. Имаме идея да осъществим поредица от мероприятия, спектакли и атракциони, които да събират българите именно тук, в Панагюрище.
Искаме да организираме музикален фестивал с гост-музиканти от световна величина. За целта работим с най-добрия промоутър, докарал в България имена като Ед Шийран и Андреа Бочели. Амбицията ни е това да е мащабно културно събитие, което да се помни.
Планираме да направим цялостен ремонт на всички сгради и игрища на детския лагер на Колониите. Знаете, че подобно нещо няма да има цена за обществото ни. Надали има и един човек, който не би искал този лагер отново да заработи на пълни обороти.
Също така целим да реновираме сградата на бившия дом за деца в неравностойно положение „Павел Бобеков“ и да я превърнем в място за настаняване на спортни отбори, танцови състави, туристи. Ще търсим финансиране и за изграждане на фитнес и детски площадки във всяко село от общината.
Проектите ни са амбициозни, поставящи на централно място жителите на общината. И сме мотивирани да дадем всичко от себе си, за да направим максималното за хората на община Панагюрище.
Какво ще си пожелаете в професионален и в личен план за Новата 2025 година?
В професионален план си пожелавам да спечелим много проекти, с които да осигурим допълнително финансиране. По този начин ще можем да свършим много полезни за обществото неща. Най-мотивиращото в моята работа и в работата на екипа ми е, че нашият успех ще е успех за хората.
Какво по-хубаво от това?!
В личен план си пожелавам единствено много здраве – на мен, на близките ми, на жителите на общината.