Начало Общество Антонов ден е

Антонов ден е

СПОДЕЛИ

Православната църква почита днес Преподобни Антоний Велики. Имен ден празнуват хиляди българи, кръстени Антон, Антония, Андон, Тончо, Донка и Дончо. Името е римско по произход и означава „безценен, неоценим“.

Кой е св. Антоний Велики?
Антоний Велики се родил около 251 г. сл. Хр. в Египет. Родителите му рано починали и му оставили огромно наследство и грижите за малката му сестра. Антоний, движен от християнско милосърдие, раздал на бедните голяма част от богатството си, а с остатъка уредил да се грижат за сестра му в един девически дом.

Години наред той живял в пустинята в борба с греховете си. Когато с Божията помощ победил дявола, който постоянно го нападал, Антоний станал авва (отец) на множество монаси, които идвали да слушат неговите духовни наставления.

Антоний посетил Александрия по време на гонението на Максимин срещу християните. Той служел на заловените в тъмниците християни. За втори път Антоний дошъл в Александрия по молба на Атанасий Александрийски през 335 година, за да помогне в борбата срещу арианската ерес, която след Първия Вселенски събор не била стихнала, а продължавала с нова сила да се разпространява. Той защитил пред император Константин Велики и синовете му приятеля си Атанасий Александрийски от клеветите, които били отправени срещу Атанасий от страна на завистниците сред арианите. Преподобни Антоний Велики доживял до дълбока старост, като и до днес е образец за християнското монашество.

В народното творчество
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. Нарича се още Лелинден, както народът ни нарича чумата. На този ден жените не вършат домашна работа, а на трапезата не се слагат боб или леща, за да не се разсърдят лелята, шарката и синята пъпка. Специално омесени за празника содени питки, намазани с мед, се раздават на близки и съседи за здраве.

Според вярванията всички болести се събират на Антоновден, а на Атанасовден утре тръгват по хората. В народните представи двамата братя близнаци Антон и Атанас са ковачи, които първи изобретяват ковашките клещи.

Затова Антоновден и Атанасовден се честват като празници на ковачи и железари.