Панагюрската публика познава изкуството на ансамбъл „Българе“ от няколко концерта на площада по повод на различни празници. На 20 март се състоя първата им среща в зала, на сцената на Театър Дом-паметник в Панагюрище, където бе представен спектакълът „Осмото чудо“, посветен на неравноделната ритмичност на българските фолклорни танци. След „ТОВА Е БЪЛГАРИЯ“, „ТАЙНАТА БЪЛГАРЕ“ и „КАК ЩЕ НИ СТИГНАТ АМЕРИКАНЦИТЕ“ ,“ОСМОТО ЧУДО“ е четвъртият авторски спектакъл на Националната танцова формация „Българе“. Сценарист, режисьор, хореограф и продуцент е създателят на ансамбъла Христо Ив. Димитров.
В спектакъла „Осмото чудо“ със средствата на няколко изкуства е представена богатата фолклорна традиция на България. Спектакълът съчетава кино, театър, музика, песен и танц.
Уникалната ритмика на българския музикален фолклор е разказана от Джеймс Баучер, кореспондент на лондонския вестник „Таймс“, голям приятел на България и защитник на българската кауза в началото на ХХ век. Разказът припомня разнообразието на множеството неравноделни тактове, а също така и моменти от историята, споменават се имената на Петко Войвода и Георги Кондолов, раждането на прочутата картина „Ръченица“ на Иван Мърквичка и други събития, на които Джеймс Баучер е присъствал и заради които е обикнал България дотолкова, че е пожелал да умре и да бъде погребан на българска земя. В образа на Баучер влиза актьорът Бен Крос – също ирландец по рождение, също влюбен в България след срещата с нейното културно наследство. Филмовите кадри се редуваха с музикално-танцови изпълнения от различни фолклорни области на страната. С едно танцово изпълнение бе представен и фолклорът на гагаузите – тюркоезично население с православно вероизповедание, живеещо до днес в Добруджа и Варненско.
Гледах танцьорите, носиите им и си спомних една стара гагаузка народна песен, в която се пee: „Gökte yıldız hıladır, urum sevmek beladır, sevıceksеn bulgar sev, soyu kökü burdadır! (Хиляди са звездите в небето, да се влюбиш в ромей е беда, ако ще обичаш, българин обикни, тук са му родът и коренът“) Да, за рода и корена става дума в спектакъла „Осмото чудо“, за дълбокия български род и корен, чиито сокове живеят във вековната фолклорна традиция на българите, уникалното ни наследство от духа и таланта на народния гений на българина. Това е и идеята на спектакъла – чрез представяне на нашата музикална традиция, каквато няма никъде по света, зрителят да изпита и радост, и гордост, които да дадат сила на топящото ни се национално самочувствие. Целта е, след видяното, зрителят да се почувства променен, пречистен, просветлен. В този дух беше и вдъхновеното обръщение на автора и продуцента Христо Ив. Димитров към публиката, изпълнила до край залата на театъра.
В своето последно пътуване към България Джеймс Баучер споделя своя възторг от очарованието на българската неравноделна музика, песен и танц пред своя спътник в „Ориент експрес“. След неговия разказ, за младия Бела Барток (актьорът Атанас Сребрев) музиката вече не е същата. Унгарският композитор, музикант и музикален изследовател ще започне да вплита в своите произведения и неравноделните тактове 3/8, 5/8 и 7/8, повлияни от българския фолклор и ще ги нарече български тактове. Други пък, с възторг и благодарност ще ги нарекат „Осмото чудо“.
След края на спектакъла, когато заглъхнаха бурните аплодисменти и овации, всеки желаещ можеше да се снима на сцената с танцьорите, а във фойаето на театъра да се разпише в книгата за впечатления и да получи книгата „Теория за алтернативната загуба“ с автограф от автора Христо Ив. Димитров – създателят на ансамбъл „Българе“.
Текст и снимки за ПИА: Мария Бегова