С доц. Наталия Киселова, Председател на Народно събрание, разговаряме час преди официалните гости да се отправят за местността Оборище за участие във всенародното поклонение, което ежегодно се провежда на 2 май. Председателят на 51-то Народно събрание е в Панагюрище във връзка с тържественото отбелязване на 149-та годишнина на Априлското въстание от 1876 година. На 1 май вечерта тя взе участие в тържествения митинг проверка, а през деня е присъствала на възстановката в Копривщица, където силно впечатление и прави това колко много участници и с какво желание се включват в пресъздаване на моменти от обявяване на въстанието. Усеща живата памет за историята на града, съхранения дух. Същият дух доц. Наталия Киселова среща и в Панагюрище в нейните разговори с Председателят на Общинския съвет Иван Лалов, с кмета Желязко Гагов и неговия екип. Предишното ѝ идване в Панагюрище е през декември 2024 по повод отбелязване на 75-годишнината от откриване на Панагюрското златно съкровище, състоящо се от 9 съда. А концертът „Десетото съкровище си ти“, организиран от Общината, показва разбирането, че истинското богатство на града са хората. Да припомним, че със съдействието на Н. Киселова панагюрските певчески таланти Кристина Гочева, Глория Щрангова, Лора Куруджиева и Кристиана Чуклева, придружени от заместник-кмета на Панагюрище Пепа Филина получават покана от Петя Цанкова, народен представител от Пазарджик да посетят Брюксел и Европейския парламент. А оттук доц. Киселова заминава за Плиска, където ще се включи в честванията по отбелязване на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 от създаването на глаголицата. Въпреки натоварената си програма, доц. Наталия Киселова с радост се съгласи на кратко интервю за ПИА.
ПИА: Ако някогашните народни представители можеха днес да ни кажат нещо, какво би било то?
Н.Киселова: На Оборище се е състояло първото народно събрание и така е поставено начало на българския парламентаризъм. И тъй като това е един гениален замисъл на Левски, че като се вдигне народът във всички краища на българските земи, ще има и резултат. Какво ще ни кажат? Ще ни кажат, че общото дело има нужда от общи усилия и че съвместните общи усилия водят до напредък на общото дело.
ПИА: След малко тръгвате за местността Оборище. С какви чувства, с какво настроение?
Н.Киселова: Това е един от случаите в българската история, в който има наистина по-широко представителство – има образовани хора, има стари войводи, има свещеници и други – тоест има пълно представителство на българското – микрообщество ще го нарека, защото все пак става дума само за IV революционен окръг. Дебатирали са по въпрос, за който са си давали сметка, че ще ги засегне и негативно и са били готови да жертват имот, да жертват живота си, ако негативно се развие общото им дело. И, въпреки това, се решават на крачка, на която много малко от нас днес бихме се решили и бихме казали: „Дайте да го направим!“
– И:“Свобода или смърт!“ е дилемата, не е могло без нея тогава.
Н.Киселова: Днес дилемата е „Свобода или по-малко свобода“. Готови сме да се откажем от част от свободата си в полза на сигурността.
ПИА: А снощното слово на Желязко Гагов? Как го намирате?
Н.Киселова: Кметът на Община Панагюрище е много различен от типичния политик, който сме свикнали да виждаме. И тъй като той идва от един бранш, в който много е важна екипната работа, той има две основни цели, които, мисля трябва да бъдат цели не само за всяка друга община, но и за държавата. От една страна, че работата в екип помага, че трябва да се доверяваме един на друг, когато работим заедно, за да е по-успешно делото и по-големи резултати да постигнем. И втората цел, която е ориентирана към бъдещето: защо правим всичко това – да работим, да строим, да има придвижване на проекти, започнати преди нас и тя е: какъв свят и каква община искаме да оставим на децата ни, на бъдещето поколение. Тъй като всичко има смисъл заради тези, които ще ни наследят. На пръв поглед, това е шокираща цел, но тя е и най-разбираемата. За какво правим всичко това – за тези, които идват след нас. И в този смисъл това е една много вдъхновяваща реч.
ПИА: Какво ще пожелаете на читателите на ПИА, а и на панагюрци?
Н. Киселова: Първо да са здрави, защото здравето е най-важно и в основата на всяко наше действие стои това – да сме здрави. И на второ място – да са на висотата, на която са били вашите предци. И това, което кметът каза преди време, по повод на 75-годишнината от намиране на съкровището от тримата братя Дейкови, най-голямото богатство не е златото, най-голямото богатство са хората и техните деца.
ПИА: Благодаря!