Начало Общество Във филмите понякога животните са по-добри от актьорите

Във филмите понякога животните са по-добри от актьорите

117
0
СПОДЕЛИ

Доц. Стоян Лазаров дебютира в холивудските продукции с дресура на 120 плъха

lazarov_stoyanРалица Филипова

В началото бяха кучето Рин Тин Тин и конят Рекс. После дойдоха колито Ласи и кончето Фюри, по следите им подскача и Тото от „Вълшебникът от Оз“. Животните в киното… Злостните подмятания, че понякога a по-добри от актьорите в някои филми, се оказват истина. Особено когато става дума за поредицата „Бетовен“, заради която доста деца си мислят, че Лудвиг ван Бетовен е куче, а не композитор. Ненапразно много от корифеите на сцената и екрана са стигнали до извода, че има ли до тях куче или дете, ролята им е изначално прецакана.
У нас повелителят на зверовете се казва Стоян Лазаров. На вид сериозен учен, пък тримата му синове живеят с паяци и разхождат в парка истински вълк. А ако на холивудските продукции, които снимат у нас, им потрябва дресиран плъх или черна мамба, знаят на кого да се обадят.
Всичко започнало от една неголяма локва в края на едно лозе, което се намирало в края на едно малкото тогава градче, наречено Панагюрище. Докато дядо Стоян поливал, внукът му, кръстен на него, изучавал живота във водното пространство. „Това беше истинска лаборатория за мен. Когато за първи път видях воден плъх, все едно пред мен се изправи цял хипопотам. Каквото може да живее в една локва, това мъкнех и в къщи“, разказа пред „Преса“ Стоян. Постепенно в мазето на баба си и дядо си бъдещият
доцент арахнолог (учен, изучаващ паякообразните) заселил водни кончета и змии
бръмбари, и разглеждал с часове как се хранят ларвите им. Другата му страст била историята и затова всяка седмица в определения за зареждане с книги ден той и неговият най-добър приятел заставали на опашка още в три през нощта, за да се снабдят с най-новата книга, а от руската книжарница изкупил всичката литература за животни. „Дядо ми Стоян така и не разбра с какво се занимавам. Казваше ми: „Хората с телета, крави, а ти с паяшки работи си се хванал.“ Малко странното си на пръв поглед
занимание доц. Стоян Лазаров обяснява така: „По-рано, като напишех „паяк“, ми излизаше само информация за тези, които вдигат колите, а сега се намират толкова много сведения за тези животни. На човек му е нужно познание. Малко хора си дават сметка, че това са най-старите ни съквартиранти. Още в пещерите са живеели заедно с хората и сега продължават да съжителстват с нас. Паяците имат приложение и в медицината. От отровата на Черната вдовица например се прави лекарство за неврологични заболявания. Паяжината е десетки пъти по-силна от коприната.“
Според едно българско поверие, ако те полази паяк, е на щастие, а според друго – ако го видиш сутринта на прага си, е на пари. За човек, в чиито кабинет и къща тези животинки са се настанили спокойно, тези вярвания хем важат, хем не, но веднъж най-неочаквано неговите любимци му донасят късмет. „Един ден в кабинета ми (бившата спалня на принц Кирил) нахълтаха Ники Бота, началник на спецефектите в киноцентъра, и Николай Рафаилов. Беше дошъл екип от ЮАР и се бяха хванали на бас дали може да се намерят паяци птицеяди в България. Тогава имах два в стаята си и Ники Рафаилов спечели баса. За един ден събрах седем. Хареса им как се справих. След няколко месеца ме поканиха в продукцията „Плъхове убийци“. Там работих със 120 плъха и затвърдих добрите впечатления.
Имам около 200 филми реклами и клипове. Аз съм човекът, който урежда животни за всички продукции – анимъл хендлър. (animal handler).“ Голяма част от животните Стоян гледа вкъщи, а тези които няма, наема от свои партньори.
Най-малкото животно, което му се е налагало да намери, било комар, а най-голямото камила. За първото е разчитал на своите познания за насекомите. Задачата била трудна. Посред зима да намери 2000 комара. Точно десет минути са му били нужни, за да прецени къде може да ги открие – в пещерите. Заедно с няколко пещерняци и специално устройство за събиране на дребни насекоми те успели да осигурят на продукцията нужните животинки. За реклама на хотел в Студентския град пък успял да „накара“ кокошка да снесе яйце с надпис на хотела, а за друга реклама я „увлякъл“ в играта на табла.
В работата си с животните Стоян се води от две основни правила. Първото – да работи с най-добрите в своята област треньори и второто, „и може би най-важно, никога да не се издевателства над животните актьори и никога да не се изисква от тях повече, отколкото могат да дадат на филма! Животните трябва да се забавляват, когато се снима с тях, и да са на същата почит, както и актьорите!“ Във филма „Мисия Лондон“ например една патица трябвало да скочи от фотьойла и да измине десет метра. По принцип това е стресова ситуация за този тип животни. За да я накара да направи нужното обаче, Стоян се водел от стадното чувство на патиците и сложил клетка с пернати там, където тя трябвало да отиде. Щом чула крякането на другите патици, главната героиня още от първия дубъл безпогрешно изпълнила ролята си.
Много често филмовите продукции търсят плъхове актьори
„Където има мизерия, мазе, затвор, е идеално да пробяга плъх. В един филм за Исус Христос, когато го изтезават в някакъв затвор, плъхът трябваше да отиде и да гризе краката на актьора. Бяха направили изкуствена рана с филмова кръв, която съдържа захар, а те много я обичат. Под раната замаскирах малки парченца кашкавал. Преди снимки държа плъховете гладни 24 часа, не повече. Ако трябва да ги ориентирам по-бързо, поставям кашкавал. По миризмата отиват до целта. Това е единственият
гризач, който, като го извикаш, идва. Ако гледаш заек, чинчи-ла, хамстер или морско свинче, ако не иска само да излезе, не може да го изкараш.
Плъхът само като му свирна или извикам по име, идва, защото знае, че ще получи храна. На този тип животни лесно се създава условен рефлекс – тро-пане с пръсти, свирване с уста. Куче не може да направи толкова неща, колкото един плъх. Например мога да накарам гризача да се изправи на задни крака и с предните лапички да си чисти носа. Просто вземам немного дразнеща миризма и я слагам на нослето. Може да го научиш да отваря кутия, да влиза вътре…“ През 2008 г. плъхът Крум участва заедно с Антонио Бандерас и Морган Фрийман във филма Thick as Thieves.
По време на снимките в софийското метро Стоян не е подозирал, че няколко години по-късно ще трябва „да сервира“ във филма Automata на харесвания от него Бандерас тлъсти ларви от бръмбари и хлебарки. В този филм участват и мишеловът Хари, игуаната Нирва-
на, множество улични кучета като масовка начело с кучето актриса Лили.
Другото животно, за което Стоян говори с толкова любов, е кучето му вълк Терес,
което от пет години е част от семейството. Кръстен е на тракийския цар, а иначе е потомък на първото куче от породата „Чешки вълк“ в България. Първите стопани на животните не могли да се справят с него и на осем месеца го дават за евта-назия. Лекарите, при които е записан часът обаче, се обаждат на Стоян и Терес се появява
в апартамент в стилен столичен квартал. „Направи ме на идиот. Не ми даваше да се доближа до него. Хареса си жена ми, не ми даваше да го пипам. Всяка нощ ставах в 3 ч., за да го разхождам със специални ремъци, защото не понасяше хора. Сега е на пет години. Има участия в много клипове и роли. На 16 ноември му направихме торта
от месо със свещички и синовете ми Петко, Йовиян и Крум му пяха „Честит рожден ден“.
Участва в „Непобедимите“ със Силвестър Сталоун, в „Революция Z“, с Жулиет Бинош, пътува и до Македония. Той е чалгаджия, в много клипове е участвал, защото тези изпълнители имат възможност да го наемат. Той Глория я разнасяше като пръскачка. Тя го държи и аз му казвам: „Хайде ела“ и той щеше да я свали. Изглежда малко слаб, но е много силно животно и зимата тегли децата с шейна.“ Освен силен Терес е и атрактивен. „Ако на плажа един до друг стоят той и Мис България, никой няма да забележи нея.“
Терес е и единственият от всички домашни любимци, който пътува по време на почивките със семейството. Останалите – два таралежа, варанът, змиите, тарантулите, скорпионът, заекът, плъховете остават на специално отглеждане, за да не им се нарушава спокойствието и средата. Към тези домашни любимци в скоро време ще се присъедини и един скален варан, който стига до 2 метра и половина дължина. За тримата синове и съпругата тази среда е съвсем естествена. Най-големият от тях често помага на баща си на снимачната площадка. На нея преди години Стоян се е запознал и със съпругата си. От първите срещи той си спомня, че тя
имала доста странна професия. „Гледам, едно момиче се разхожда по коридора, нищо не прави, влиза, излиза. Викам си: „Каква е тази длъжност и аз да я взема.“ Ние мръзнем долу, а тя горе на топличко. После разбрах, че в киното тази длъжност се казва stend in. Актьор, който прилича на главния изпълнител, имитира ролята, за да се нагласят камерите, осветлението, звукът.“
Първият спомен на Александра от Стоян е за мъж с бяла престилка, от чиито джобове се подават опашките на плъхове. „В единия джоб носех Цезар – уникален актьор беше.“ Днес съпругата му също ходи по време на снимки и се справя с различните животни, само още не може да се преодолее напълно с гризачите.
Въпреки увличаща си работа в киното Стоян Лазаров не забравя и научните си изследвания.
В момента по повод 80-годишнината на парк „Витоша“ заедно с колеги правят изследвания на пещерите и пещерната фауна в природния парк. Целта им е да защитят пещерните животни на Витоша, като запазят средата им. Другата му цел е да намери средства и да създаде музей на паяците, а третата му мечта е да предаде събраното и наученото от него на някого, който да продължи един ден делото му.