Днес се навършват 142 години от създаването на Женското дружество „Надежда“ в Панагюрище, припомнят от Историческия музей. Историците припомнят, че то е започнало своя живот на 25 февруари1873 г. с настоятелството в състав: Петра Дедева – председателка, Стояна Захариева Койчева – писарка и Мария Джуджева, нейна помощница. Неговите цели и задачи са просветителни. Съгласно уставът, написан с красивия почерк на Найден Попстоянов, бъдещият представител на Копривщица в Оборищенското народно събрание, дружеството си поставило следните задачи:
Да се грижи за образованието и напредъка на тукашния женски пол, като набавя разни полезни книжки и вестници за прочит.
Да издържа едно момиче в учението му, било в отечеството му, било в някое европейско училище, което после да стане учителка в отечеството си.
Да подпомага бедни ученички от девическото училище и пр.
Членовете на дружеството са били два вида: основателни и посетителни. Основателните членки внасяли за касата на дружеството по една турска лира, а посетителните – по 15 гроша, обаче според чл. 7 „всички членове са равни и всеки има право да влиза в дружеството, да гласоподава и избира, даслуша сказки и чете“. Чрез тайно гласуване е избирано по вишегласие настоятелството. Събранията ставали в девическото училище, а настоятелството се събирало и заседавало веднъж в месеца – първият неделен ден. Един ден в седмицата членовете на настоятелството посещавали и надзиравали работата на учителките в девическото училище. Ежегодно на 25 март било провеждано отчетно събрание на което се избирало ново настоятелство.
След обявяване на Априлското въстание и до освобождаването на България, дружеството не е могло да работи. Женското дружество се възобновило на 22 март 1879 г. През периода 1887 – 1893 г. председателка на дружеството е била Райна поп Георгиева, съобщават от музея.