Нека в днешния ден да преосмислим Свободата като ценност. Свободата на държавата ни бе извоювана с кръвта на стотиците хиляди войници, четници и опълченци.
За Свободата на нашия дух, за Свободата ни като личности и като граждани обаче, ние трябва да водим ежедневна битка.
Свободата не може да бъде дадена, подарена или разменена. Свободата не е някакво пасивно състояние, а огромна отговорност. Ако ние не се възползваме, не упражняваме Свободата, която имаме, тя ще ни бъде отнета.
Днес мнозина са готови да разменят свободата си срещу сигурността. И го правят. В най- различни аспекти. Примиряват се с нарушения, за да запазят работата си, затварят си очите за престъпления, за да не си развалят спокойствието, готови са да се разделят дори с част от гражданските си права, за да получат съмнителна сигурност. На тях ще припомним думите на Бенджамин Франклин – един от създателите на Конституцията на САЩ: „Тези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност“.
На 3 март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага краят на Руско-турската война от 1877- 1878 г.
Датата 3 март слага начало на Третата българска държава.
За първи път празникът е отбелязан на 19 февруари 1880 г. (3 март е дата по нов стил) като „Ден на възшествието на престола на император Александър II и заключение на Санстефанския мирен договор“. От 1888 г. се празнува като Ден на освобождението на България. Денят е определен за национален празник с Указ 236 на Държавния съвет, издаден на 27 февруари 1990 г., и с Решение на 9-ото Народно събрание от 5 март 1990 г.
Честит 3-ти март!
Екипът на ПИА
Знаменца, речи, лозунги. А през останалото време?
2
1