Начало Здраве Дух и тяло: Ползите от Йога за здравето на сърцето и позицията...

Дух и тяло: Ползите от Йога за здравето на сърцето и позицията на тялото

СПОДЕЛИ

Рубриката води Мария ПЕТРИШКА

MARIYA YOGAЗдравейте, мили хора!  

След няколко празника на куп, сега е време да влезем отново във форма. След обилните трапези, обездвижването, пътуванията и всички впечатления, е време за ежедневието. За онова, нашето нормално / може би малко скучно / ежедневие, което е нашият живот. От нас зависи какво ще е нашето ежедневие – натоварено, забързано, вдъхновяващо, усмихнато, изпъстрено с положителни емоции. От теб! Точно от теб зависи твоят страхотен ден. Как ще го оцветиш , как ще го наситиш , как ще се чувстваш добре – зависи само от теб.

 Предлагам ви решение на въпроса, ако не знаете точно как да се справите със стреса, натовареното ежедневие , сърдитите хора и неприятните ситуации. Йога – всеки ден /или когото почувствате нужда от това/. Казала съм хиляди неща относно кой, кога, защо и как може да се занимава с йога. Но сега решението е само ваше. Дали искате да подобрите качеството си на живот, дали искате да се отървете от хапчетата и болките, дали искате да се почувствате щастливи – решението е ваше.

Ако почувствате желание да се занимавате с йога, но нямате дори бегла представа какво е това йога, заповядайте във вторник в зала „Самбо “ от 19,00 часа. Ако сте от хората, които имате йога образование и искате да го доразвиете, заповядайте в понеделник  в зала „ Самбо “от 19,00 часа . И ако сте от хората, които редовно се занимават с йога, заповядайте в сряда в зала „ Самбо “ от 19,15 часа, за да почувстваме щастието от нещото, наречено Живот .

И тъй като в тази рубрика говорим за ползите от йога практиките, днес ще ви разкажа за ползите от йога за сърцето и сърдечно-съдовата система и за подобряване на позицията на тялото .

Асаните на йога работят като разтягат мускулите в тялото. По този начин подпомагат движението и намаляват чувството на умора. По време на проучване се установява, че хората подобряват гъвкавостта си до 35%, след осем седмици практикуване на йога.  Някои стилове, сред които Пауър йога и Ащанга йога, са физически натоварващи в по-голяма степен. Практикуването им може да помогне за подобряване на тонуса на мускулите. Дори и не дотам енергични стилове на йога като Хата или Айенгар, могат да „изградят“ сила и издръжливост.

Немалка част от позите – като поза дъска, гледащо надолу куче, са изключително полезни за укрепване на горната част на тялото. Позите, при които тялото е изправено, особено ако се задържат за няколко вдишвания, укрепват прасците, квадрицепсите и коремните мускули. Когато се изпълняват правилно, повечето пози на йога работят за укрепване на торса.

Заедно със силата и гъвкавостта, се подобрява и позицията на тялото. Йога също така помага и за по-доброто осъзнаване на тялото, като помага да установим дали има прегърбване или изкривяване. С помощта на йога фокусът към дишането обикновено се засилва, което помага да се отпуснем, прогонвайки стреса. Медитативните  техники помагат на ума да се успокои. Това може да се случи и когато се фокусираме върху дишането си.

Установено е, че йога понижава нивата на кръвното налягане и сърдечния ритъм, което помага на хората, които страдат от хипертония, сърдечно заболяване или са претърпели инсулт.Сред другите свойства, които се приписват на йога, са понижаване нивата на холестерола и триглицеридите и подобряване функцията на имунитета.

Йога е чудесен начин за стягане на горната частна тялото. Предлагам няколко асани, които работят с всяка част от ръката, а подкрепянето на тежестта на тялото в голяма степен е тренировка.  Важно е да се отбележи, че всяка поза трябва да се задържи за пет вдишвания и да се повтори от пет до осем пъти. За стягане на мускулите за период от две седмици, трябва да се изпълняват между три и пет пъти седмично. Желателно е да заучите асаните  с йога инструктор .

Поза Гледащо надолу куче

kuche2Трябва да се застане „на четири крака“, като ръцете са поставени под раменете. Палците на краката следва да се свият и, докато се издиша, седалището да се повдигне към тавана.  Предната част на тялото трябва да бъде в права линия, както и задната така, че да образуват триъгълник

    

 Поза Дъска

dyska1Трябва да се легне по корем на пода. Дланите на ръцете трябва да се поставят до лицето. Ръцете трябва да оттласнат горната част на тялото от земята, като и седалището се повдига във въздуха.Стъпалата трябва да бъдат „прилепени“ на пода доколкото е възможно, а вратът – свободен.

Поза странична дъска

dyskaОт позиция Дъска, докато се издиша, трябва да се завърти торсът така, че десният крак да може да се постави върху левия. Торсът трябва да се повдигне нагоре, а тялото да бъде в права линия, като мускулите на корема са стегнати.Дясната ръка трябва да се повдигне нагоре така, че пръстите й да сочат към тавана, като погледът е насочен напред или нагоре. Следва връщане към поза Дъска и позицията се изпълнява и от другата страна.

      Поза Чатуранга

chaturanga   Трябва да се легне по корем на пода, след което да се повдигнат пръстите на краката, заедно с ръцете, като дланите са поставени под раменете. Издишайки, тялото трябва да се поддържа в права линия, а лактите – да се сгънат на 90 градуса, докато в същото време тялото се накланя към пода. Трябва да се свият мускулите на корема.

   Това е всичко от мен за днес !

   Намасте! Мария