Начало Здраве Окончателно: Здравните услуги в два пакета

Окончателно: Здравните услуги в два пакета

СПОДЕЛИ
moskovПакетът от здравни услуги, който сега се заплаща от Националната здравноосигурителна каса, се разделя на две – основен и допълнителен, решиха народните представители при гласуване на второ четене на промените в Закона за здравното осигуряване. С 91 гласа „за“, 26 „против“ и петима въздържали се депутатите задраскаха от норматива основния пакет на касата, създавайки законовите предпоставки за по-нататъшното му сегментиране. Текстовете,с които се формулират отделните пакети, тепърва ще бъдат обсъжани, но днешното гласуване еднозначно потвърди, че реформите на здравния министър Петър Москов вече са в ход.
Според гласуваните текстове занапред здравната каса ще покрива 100% всички социално-значими заболявания, които ще попадат в основния пакет от медицински услуги. Конкретните групи диагнози ще бъдат разписани в наредба на здравния министър, която се очаква да бъде готова до края на октомври. Дейностите ще бъдат финансирани изцяло с постъпленията от здравни вноски, за да се гарантира лечението на 95% от заболяванията, които влошават здравните показатели на нацията. Такива например ще са сърдечно-съдовите заболявания, диабетът, някои белодробни болести, детското и майчиното здраве и др.
„Трябва да признаем, че твърденията за своевременна и безплатна медицинска помощ сега са пълна лъжа. Истината е, че българинът доплаща за почти всичко в системата. А идеята на основния пакет е, че за социално-значимите заболявания всеки гражданин, независимо дали беден или богат, няма да дава допълнително пари“, защити промените министър Москов.
Реформата предвижда още в допълнителния пакет да попадат всички останали диагнози, извън описаните в основния, които ще се финансират главно с допълнителни здравни осигуровки. Конкретните диагнози тепърва ще се дефинират от експертите във Висшия медицински съвет, но по всяка вероятност сред тях ще попаднат състоянията, чието лечение може да търпи отлагане. Терапията на захарния диабет, например, ще се покрива напълно от базовия пакет, но ако вследствие на заболяването си пациентът се окаже с нарушено зрение, процедурите в очния кабинет вероятно ще се заплащат от допълнителния пакет.
Организацията на паричните потоци, с които ще се издържа системата, също не са уточнени. Това е и основният мотив, с който опозицията отказа да подкрепи реформите на министър Москов. Според депутатът от левицата Емил Райнов проектопромените не са били придружени с обстоен финансов анализ и на практика никой не знае кой до каква степен ще плаща за собственото си здраве. Липсва и оценка за евентуалното бъдещо въздействие от раздвояването на здравния пакет, въз основа на който да се прецени дали е добре да се подкрепи реформата или не.
„Новият модел ще направи българското здравеопазване по-недостъпно и по-скъпо. Ще има дискриминация по диагнози, а коректните осигурени ще бъдат лишени от всичко, за което са плащали вноски, ако не боледуват от социално-значимо заболяване“, противопостави се на реформата Тунчер Кърджалиев от ДПС.
Подкрепи го и колегата му от БСП – Лява България Таско Ерменков, според който разделянето на основния пакет всъщност разделя пациентите на основни и допълнителни, създавайки предпоставки за хазартно разпределяне на болни по системата „тука има – тука няма“.
„Това, което се предлага с основен и допълнителен пакет, е все едно всички да ни задължат да играем в Тото 2 и да си плащаме всички фишовете. Но някой ще изтеглят печелившия билет и ще бъдат лекуван по основния пакет, а другите ще се молим да не получим онзи фиш, който се казва „допълнителен пакет“. И по-страшното е, че тези, които изтеглят фиша с допълнителния пакет, ще трябва и да си го платят. Здравеопазването не е хазарт“, коментира Ерменков и призова депутатите да решат дали да бъдат Диоген (древногръцки философ, наречен Циника, смятан за първия свободомислещ човек – б.а.) на здравеопазването или неговия Херострат (младеж от Ефес, който изгаря Храма на Артемида в родния си град, защото искал името му да се помни от идните поколения – б.а.).
Още по-изобретателни в метафорите бяха колегите му от ДПС, според които пък „гвоздеят на реформата може да се окаже пирон в ковчега на здравното осигуряване“.
„Разбивате солидарността и доверието в осигурителния модел, предупреди накрая депутатът от ДПС Хасан Адемов. – Когато има един финансиращ орган и няма реална конкуренция между лечебните заведения, откъде накъде едни ще получават 100%, а други ще трябва да се осигуряват в допълнителни фондове!“, призова за равнопоставеност народният представител.
По думите на министър Москов обаче твърдението, че хора ще плащат за здравето си, е спекулация.
„Целта на допълнителния пакет е и изсветляване на плащанията, които сега вървят под масата. Знам, че на някои това не им харесва, но съм категоричен, че тайни фактури между хората и болниците няма да има“, отговори здравният министър.
По време на заседанието депутатите гласуваха и „редакционната“ поправка здравната каса да „купува“, а не да „заплаща“ медицинските услуги. Мнозинството не се съобрази с притесненията на опозицията, че по този начин осигурителният модел се превръща в търговски, и припозна новия термин със 79 гласа „за“, 23 „против“ и един въздържал се. 
„При сега съществуващата система здравната каса заплаща при настъпило осигурително събитие. Ако няма такова събитие, как ще реши НЗОК каква услуга да закупи? А ако има, тя ли ще решава как да се лекува пациентът?“, оспори промяната Джевдет Чакъров от ДПС.
„Какво стана с онова изконно право на избор на пациента и парите, които го следват – неговите пари!“, допълни критиките Емил Райнов от левицата.
Въпросите им обаче не получиха отговори, защото според управляващите новите текстове в Закона за здравното осигуряване са пределно ясни. Според тях „Здравното осигуряване е дейност по набирането на здравноосигурителни вноски и премии, управлението на набраните средства и тяхното разходване за закупуване на здравни дейности, услуги и заплщане на стоки, предвидени в този закон, в националните рамкови договори (НРД) и в застрахователните договори“.
Утре дебатите в пленаната зала продължават с гласуване на състава на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса. По думите на председателя на ресорната парламентарна комисия Даниела Дариткова от ГЕРБ, ръководният орган най-вероятно ще остане в сегашния си вид. Управляващите от ГЕРБ не подкрепят предложението на Москов за увеличаване на държавната квота в надзора и са склонни да запазят представителството на работодателските и синдикални организации в него.
Източник: http://clubz.bg/