Начало Бизнес Представиха две нови мащабни експертни разработки, показващи къде се намира България на...

Представиха две нови мащабни експертни разработки, показващи къде се намира България на икономическата карта в Европа и света

СПОДЕЛИ

knigi4Две нови мащабни експертни разработки, издадени като книги – „Анализ на конкурентоспособността на българската икономика” и „Анализ на Социално-икономическото развитие и конкурентоспособността на България“, бяха представени вчера в бизнес център „Земята и хората“ в София. Книгите показват къде се намира България спрямо съседите ни и останалите икономики в Европа и света и съдържат интересни данни, практически насоки и методики.

„Бизнесът трябва да се интересува кои са силните и слабите страни на България и какъв е потенциалът ни да изпъкнем на Балканите и в Европа. Не е достатъчно да имаме само 10% корпоративен данък, необходими са много реформи във всички сектори, където изоставаме. ” – това заяви  проф. д-р Лъчезар Цоцорков, председател на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД и председател на Българската минно-геоложка камара, откривайки събитието.  Първата книга е изготвена от екип на Центъра за изследване на демокрацията, а втората – от Центъра за икономическо развитие по инициатива на Българската минно-геоложка камара. Проф. Цоцорков е съавтор и на двете издания. „Инвеститорите четат световните доклади за конкурентоспособността и след това преценяват в коя държава да инвестират и коя икономика да заобиколят. Когато прочетат, че от 60 държави България е на 57 място в класацията на Годишника на  световната конкурентноспособност, те я заобикалят.“ – посочи Цоцорков.

Експертите от авторските екипи, работили по двата анализа – д-р Мария Прохаска, директор на Центъра за икономическо развитие и д-р Тодор Галев от Центъра за развитие на демокрацията, представиха разработките и на финала обобщиха в резюме основните изводи и възможните мерки за развитие.

Д-р Прохазка отбеляза, че в България основни пречки пред бизнеса продължават да бъдат корупцията, неефективната администрация, затруднения достъп до финансиране, политическата и правителствена нестабилност и липсата на квалифицирана работна ръка.

Основните трудности, с които трябва да се борим, са справянето с корупцията по всичките етажи във властта, подобряване на публичната администрация, образователна система, насочена към растеж и справяне с енергийната зависимост на страната ни, подчерта Тодор Галев.

Освен аналитичната част, в двете разработки са предложени и конкретни стъпки, както и серия от мерки за развитие и растеж през следващите години.