С дискусия на тема „Чудесата на България – 2015 година – нови възможности за културно-историческия туризъм и реклама на страната” в Историческия музей в Панагюрище бе даден старт на юбилейната, пета кампания „Чудесата на България“.
Нужно е тясно сътрудничество между местната власт, бизнеса и държавата, за да има успех в туризма и културата. Това обясни кметът на община Панагюрище Никола Белишки при откриване на кампанията. Той благодари на в. „Стандарт“ за „Чудесата на България“, която е медиаторът между институциите. Според Белишки са възможни общи туристически пакети със съседните Стрелча и Копривщица, които да направят района разпознаваем за гостите.
„Бизнесът трябва да бъде стимулиран от държавата, за да дарява и да инвестира в културното наследство. Сега например на 100 000 лева, дарени за култура от частен инвеститор, данъчните облекчения са едва 1500 лева.“ – това заяви председателят на Надзорния съвет на „Асарел-Медет“ АД проф. Лъчезар Цоцорков . Той подчерта, че е важно повече хора да бъдат ангажирани и да отделят средства за култура, в зависимост от възможностите си. „Който и да е човек, независимо от състоянието му, няма да обеднее, ако отделя 10% за дарения. Това ще работи за него, защото колкото повече даваш, толкова повече получаваш и моят пример го доказва. “ посочи той. Фондация „Цоцорков род“ и община Панагюрище ще възстановят и превърнат в атракция мястото, на което през 1948 г. е открито Панагюрското златно съкровище, съобщи още проф. Цоцорков. Той се ангажира да подпомогне чрез фондацията си и превръщането в атракция на крепостта „Красен“.
„България в момента страда от лош музеен мениджмънт. Музеите са изключително важни за запазване на паметта на нацията и ние дълги години нямахме достатъчно такива. Само през последните години създадохме пет нови музея и интересът към тях показва, че обществото е имало нужда от такива.“ – това заяви министърът на културата Вежди Рашидов. Той се въздържа от коментар по „горещата“ тема за паметника на Самуил, но подчерта, че в момента паметници се слагат безразборно. „Според мен е нужно монументите да се избират и да се слагат след решения на експертни съвети. Стига ни художествена самодейност. Безразборно правене и слагане на паметници деморализира нацията. „ – посочи Рашидов.
„Панагюрище има късмет и с г-н Лъчезар Цоцорков, защото много хора правят пари, но ги дават за други неща, а не за града си.“ – каза още министърът.
„Новото звено за анализи прогнозира, че до края на годината ще има и 15% ръст на българските туристи по родните забележителности. Тази тенденция се засилва през последните години“, каза министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя увери, че до седмици ще бъде готов регистърът на туристическите атракции. В него ще бъдат включени първоначално 4000 забележителности, подадени от общините, но той ще се обновява.
Децата ще посещават безплатно Чудесата на България през лятото. Предложението направи главният редактор на в. „Стандарт“ Славка Бозукова. „Разбира се, ще подкрепим предложението и ще намерим механизъм за реализацията му“, каза културният министър Вежди Рашидов. Вече съм въвел безплатни посещения за децата до 7 години, сега ще ги направя до 18, поде инициативата и шефът на НИМ проф. Божидар Димитров.Копирано от standartnews.com
В историческия музей на Панагюрище бе поставено началото на тазгодишното гласуване в кампанията на в. „Стандарт“ „Чудесата на България“. Всеки, който желае, може да посети страницата на кампанията www.bgchudesa.com и да даде гласа си за своя фаворит. Традиционно гласуването продължава 6 месеца. Тази година има три категории – за археологическо откритие, туристическа атракция и съкровища. Вотът ще е на няколко етапа. До 1 септември ще избираме топ 20 на обектите, до 1 ноември – топ 10. След това ще бъдат определени финалната тройка, от които както досега на живо пред очите на всички ще бъде избрано чудо номер 1 на България.
Часове след старта на тазгодишното гласуване начело в категорията „Съкровища“ безапелационно застана Панагюрското съкровище.