Мария МАСЛЕВА
Днес от 16:30 часа в „Сесийна зала“ на Общината се проведе обсъждане на Инвестиционната програма по проект „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие“
Финансовата рамка на програмата е 14 963 364,92лв. На срещата бе обсъден подбора на приоритетните проекти във връзка с обявената процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG16RFOP001-1.001-039 „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие“.
Основните приоритети са 4 на брой:
- Постигане на устойчиво развитие на територията и подобряване на физическата среда.
- Развитие и модернизация на техническата инфраструктура и създаване на достъпна среда.
- Устойчив икономически растеж и създаване на условия за повишаване на конкурентноспособността на местната икономика.
- Опазване на околната среда и насърчаване на адаптацията към изменението на климата и превенция на риска.
В образователната инфраструктура ще бъде извършен проект: „Ремонт. Въвеждане на мерки за енергийна ефективност и достъпност на средата. Доставка на ново оборудване и обзавеждане. Благоустрояване на прилежащи площи” в ОДЗ „Първи юни”, ОДЗ „Райна Княгиня”, ОДЗ „Райна Княгиня” – филиал, ЦДГ „Пролет”, ОДЗ „Звънче”, Обединен Детски Комплекс.
В социалната инфраструктура ще бъдат извършени проектите: „Ремонт. Въвеждане на мерки за енергийна ефективност и достъпност на средата. Благоустояване и паркоустрояване на прилежащи площи” в ЦНСТ, ДНДУ „Дъга” и ДЦВХУ „Св. Св. Козма и Дамян” и „Преустройство на рехабилитационен център. Въвеждане на мерки за енергийна ефективност и достъпност на средата. Доставка на ново оборудване и обзавеждане. Благоустрояване на прилежащи площи” в Градката баня.
Кметът на Община Панагюрище г-н Никола Белишки поясни, че освен основния списък с обекти в образователната и социалната инфраструктура е изготвен и резервен списък, който е в рамките на 50% от общото финансиране.
В резервния списък по проект „Ремонт. Въвеждане на мерки за енергийна ефективност и достъпност на средата. Доставка на ново оборудване и обзавеждане. Благоустрояване на прилежащи площи” са включени ОУ „20-ти април”, ЦДГ „Брезичка”, ОУ „Проф. Марин Дринов” и Театър Дом-паметник.
Предвижда се „Обновяване. Ремонт. Въвеждане на мерки за енергийна ефективност и достъпна среда” в сградата на Община Панагюрище, Бюро по труда гр. Панагюрище, както и „Ремонт. Въвеждане на мерки за енергийна ефективност и достъпност на средата. Доставка на ново оборудване и обзавеждане” в сградата на РУ „Полиция” и „Пожарна безопасност и защита на населението”.
Най-големите проекти предвидени в Инвестиционната програма са: „Паркоустрояване и благоустрояване на зелените площи” в района на Автогара гр. Панагюрище, „Рехабилитация на улични настилки, тротоари, зелени площи и улично осветление в зони с преобладаващ социален характер” по улиците: „Райна Княгиня” (от ул. „Иван Соколов” до ул. „Марин Шишков”, от ул. „Марин Шишков” до ул. „Нистор Ружеков”), ул. „Нистор Ружеков” (от ул. ”Райна Княгиня” до ул. ”Кръстьо Чолаков”, от ул. „Кръстьо Чолаков” до ул. „30-декември”), ул. „Цар Освободител” (от ул. „30-декември” до пл. „Цар Освободител”, от пл. „Цар Освободител” до ул. „Генерал Скобелев”, от ул. „Генерал Скобелев” до ул. ”Богдан Овесянин” ), бул. „Пятигорск“ (от ул. Стоил Финджеков” до ул. „Хаджи Димитър”) и „Обновяване и благоустрояване на междублокови пространства, реконструкция на спортни и детски площадки в зони с преобладаващ социален характер” на ул. „Цар Освободител”, ул „Делчо Спасов”, ЖК „Оптикоелектрон I” и „Оптикоелектрон II” и ремонт на обществена тоалетна на ул. „Цар Освободител”.
Г-н Белишки отбеляза, че при възникване на обоснована необходимост Инвестиционната програма може да бъде променена и актуализирана еднократно през 2019 год. или през 2022 год.
Относно: „15 млн. лв. са предвидени за градско развитие“
Отново се говори с „купешки“ думи като – Устойчив икономически растеж; местна икономика; конкурентноспособност; рехабилитация; устойчиво развитие на територията и подобряване на физическата среда; адаптацията към изменението на климата и превенция на риска и т.н..
Господа Управляващи,
това което съобщавате в медийното пространство, е добро и дано се получи.
До 2007 г., в общината нито администрацията, нито „местните политици“ употребяваха думи като ПРОЕКТ; ЗАДАНИЕ; ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНАТА; МНОГОФУНКЦИОНАЛНО СТОПАНИСВАНЕ НА ГОРСКИЯ ФОНД. Думата ЕКОЛОГИЯ бе табу. Сега всички станаха проектанти, а в действителност всеки се бори за ЕВРОПАРИТЕ без значение как и какво качество на „създаденото“ остава след тях. (Ако в действителност се приложат мерките за контрол над изпълнението на Евро Проектите, Общината ще бъде финансово разорена.
Никой не се вниква в занемареността на действителното българско село (Поибрене; Оборище; Бъта; Баня; Попинци; Левски; Елшица). Какво става с тях, какво е качеството на инфраструктурата; комуникациите; парковете; водоснабдяването; качеството на водата в реките (защо не стават за напояване?). Не следва ли като съставна част на Общината да бъдат направени реални проекти, които след изпълнението им да се почувства в жителите на тези села. Кмета на град Панагюрище, е Кмет на Общината, а не Председател на Местната структура на ГЕРБ. В селата жителите са данакоплатци и следва на глава на общината да са съотносими еднакви количества средства от Общинския Бюджет. Кмета на Общината се „обслужва“ от общински съветници; Консултативни съвети; и какви ли не експерти. В селата има пожелание – Селският кмет ако желае, може да инициира създаването на Обществен Съвет. Да, ама не. Селският Кмет е едноличен представител на общинската власт.За проблемите в селото отговорността за състоянието, следва да се поема и от Кмета на Общината. В селата следва да се създадат същите удобства в сферата на комуникацията, както и в града (ако на гражданите се предоставя възможността да проследяват събитията по местната телевизия, то тази услуга за селата не съществува).
С две думи – господа Управляващи,
Преосмислете „купешките думи“ и ги приведете в реалният им смисъл!
0
0