Начало Интервюта Зам.-кметът Георги Павлов пред в. „Строител“: Ключовата дума за втория мандат е...

Зам.-кметът Георги Павлов пред в. „Строител“: Ключовата дума за втория мандат е „надграждане“

СПОДЕЛИ

Георги-Павлов

В последния си брой вестник „Строител“ публикува обширно интервю със зам.-кмета Георги Павлов. Темите са променения облик на града през първия и приоритетите за настоящия мандат на кметския екип.

 

Инж. Георги Павлов e роден през 1969 г. в Панагюрище. Завършва Техникума по минна промишленост в града, след което се дипломира в Минно-геоложкия университет, завършва и ВСУ „Л. Каравелов“ със специалност „Строителство на сгради и съоръжения“. Смята, че двете му висши образования се допълват и са свързани – с едното може да строи под земята, а с другото – над нея. Работил е в „УСТРА Строй“ АД в Кърджали и в община Стрелча. Зам.-кмет е по стопанските дейности на община Панагюрище и през втория мандат на кмета Никола Белишки.

 

Инж. Павлов, в предизборната платформа на кмета Белишки беше записано, че цели превръщането на Панагюрище в модел за успешна община. Как ще осъществите това?

Стратегическата цел е преди всичко насочена към по-голямата отговорност, която носим към гласуваното ни доверие от хората на община Панагюрище. Думата, която най-добре изразява задачите ни през втория мандат, е „надграждане“. Искаме да постигнем повече от това, което сме свършили през последните четири години в областта на строителството, пътната инфраструктура, благоустройството, ВиК сектора, превенцията срещу наводнения и бедствия и др.

Надграждането е във всички сфери на работата ни, но степенуването на проектите по значимост ще бъде некоректно спрямо екипите, които ги подготвиха и реализираха. Все пак като обединяващ и свързващ център на цялостната ни работа по европейските програми мога да изтъкна проекта „Панагюрище – общински център с устойчива и екологична градска среда и високо качество на живот“. Той синтезира стремежа на хората от общината за разумен живот, балансиращ удобството и комфорта на цивилизования човек с опазване на околната среда.

В рамките на 4 999 978 лв. постигнахме трайно подобряване на условията за гражданите чрез създаване на устойчива, екологична, достъпна и привлекателна градска среда. Доказателство за успеха ни е категоричната победа на първи тур на проведените наскоро местни избори.

Основната част от проекта включваше благоустрояването и реконструкцията на площад „20 април“, ремонтни работи на Мемориалния комплекс „Априлци“, рехабилитация на обзавеждането в градския парк, озеленяване и благоустрояване на пространството западно от река Луда Яна, както и рехабилитация на ул. „Д-р Лонг“.

Всеки може да се убеди, че сега центърът е оформен като общодостъпна среда, с подходящи рампи и терасиране. Изцяло подновена е настилката на площада, възстановен е фонтанът, изградена е детска площадка. Изображение на фиалата от Панагюрското златно съкровище, разположено в самия център на площада, е обединяващото звено между Мемориалния комплекс и Историческия музей. Увеличени са зелените площи и дърветата, които се поддържат с автоматични поливни системи. Поставено е и ново осветление по пътеката нагоре, а паметникът е осветен.

Историческата значимост на Панагюрище бе подобаващо отразена в „Панагюрище – столица на свободата“, финансиран по ОПРР, на чието тържествено закриване присъства и Вашият екип.

Неправилно е да се казва обаче, че с реализацията на този план Панагюрище се превърна в привлекателна туристическа дестинация. Нашият град винаги е бил и ще бъде място за родолюбиво преклонение. С този проект местата светини – сградата на Историческия музей, къщите музеи „Райна Княгиня“, „Дудекова къща“, „Лекова къща“ и „Тутева къща“, бяха реновирани и реконструирани, с което изпълнихме дълга си на българи. Получените средства по ДБФП в размер на 3 994 869 лв. бяха използвани с една-единствена цел – поддържане на историческото ни наследство, което е наша гордост и грижа. Знанието за Априлското въстание, чийто център е град Панагюрище, е част от стремежа ни да се развива историческият и познавателният туризъм, за да не забравяме род и родина. Занемаряването на историческото наследство би било най-голямото ни прегрешение като панагюрци и българи. Ето защо за общинската администрация опазването му е един от основните приоритети.

Не мога да не отбележа и реализирането на 16 проекта по ПРСР за около 1 млн. лв. в периода 2011 -2015 г.

По „Устойчиво управление на горите и опазване на околната среда чрез изграждане на противопо-жарна кула в землището на с. Баня“ на стойност 492 779 лв. беше изградено наблюдателно съоръжение с височина 25 м, на което е монтирана управляема обзорна камера с висока разделителна способност и пункт за наблюдение в сградата на общината. Обсегът на камерата за видео наблюдение е 15 км, което осигурява своевременна информираност за горските територии.

Другите 15 проекта бяха изпълнени по Стратегията за местно развитие, мярка 4.1 от ПРСР. Те бяха в селата на общината. По тях рехабилитирахме паркови зони, реконструирахме спортни площадки, подобрихме читалищната и културната дейност.

 

Преди нашата среща разговарях с кмета на с. Оборище Милко Ангелов и той каза, че в този мандат селата ще бъдат на особеното внимание на кметската администрация. Така ли е?

 

Кметът на историческото село Оборище Милко Ангелов е напълно прав. Особеното внимание означава, че проблемите на хората в нашите 8 села няма да бъдат неглижирани от екипа ни. Водопроводните проблеми, улиците, не на последно място – чистотата, училищата и читалищата, детските градини, спортните площадки и всички неудобства и въпроси, възникващи в ежедневието, ще бъдат решавани своевременно и категорично. По отношение на нашите села бих искал да кажа, че те носят неподправения чар на средногорската природа, автентичния дух на Априлската епопея, а допълнително богатство на някои от тях, като с. Баня, е минералната вода. Това са благодатни места за развитие на селски, фестивален и исторически туризъм. Неслучайно, а като следствие на чудесните условия за отдих и релакс са издигнати и новите къщи за гости и семейни хотели.

През 2016 г. кметският екип предвижда редица действия за благоустройствени мероприятия. Те са заложени в инвестиционна програма на стойност 1 540 000 лв. Тя включва пътни ремонти, изграждане и подмяна на водопроводи, както и специализирани археологически проучвания.

Не на последно място предвиждаме завършване на окончателния проект на подробния устройствен план и плана за регулация и застрояване в една от частите на общинския център.

Възможностите за развитие на туризма са големи, но и работата в тази сфера е многостранна и мащабна. Основните дейности са насочени към доизграждане и благоустрояване на инфраструктурата на региона, активното рекламиране и представяне на общината на туристическите борси, благоустрояването и осигуряването на удобен достъп до културно-историческите обекти, разработването и правилното експлоатиране на минералните извори, разширяването на културния календар с елементите на събитийния туризъм. Огромна крачка, направена в първия мандат, беше именно разработването на съвместни туристически продукти със съседните общини, което ще продължим да правим за гражданите от региона.

На влизане в общината откъм магистралата правят впечатление две неща. Едното е рекултивираният терен на старото сметище, подредените укрепващи подпорни стени и веднага след това сградата на болницата – един приказен дворец на здравето.

Новото регионално депо за битови отпадъци за общините Панагюрище и Стрелча е в експлоатация, а старото е в процес на рекултивация. Този факт по несъмнен начин доказва екологичната и разумна политика на кметския екип. Неприятната и загрозяваща природната красота на същинска Средна гора гледка на старото сметище на входа на Панагюрище е минало.

Работата, разбира се, не е завършена и предстоят още много усилия в полза на екологичното равновесие. След известен период – след изчерпване капацитета на депото и след успешната рекултивация на старото сметище, очакваме да се формира приятна за окото равнина. Изпълненият проект „Изграждане на регионалната система за управление на отпадъците в регион Панагюрище“ по ОПОС бе на обща стойност 18 299 654 лв. Партньори по проекта са община Стрелча и Регионалното сдружение за управление на отпадъците на общините Панагюрище и Стрелча. Преследваната цел е с формите на интегрирания подход да бъде осигурено икономически ефективно и социално по-носимо третиране на битовите отпадъци в двете общини.

По отношение на втория впечатляващ обект при влизането в Панагюрище – новия болничен комплекс „Асарел Панагюрище Здраве“, бих искал да поясня, че работим в синхрон с минната компания чрез публично-частното партньорство и амбицията да създадем един от най-модерните медицински центрове в България. Чрез този проект общинската администрация в Панагюрище показва отношението си към необходимостта от качествени здравни грижи за населението. Строителните работи практически са завършени. Още един мащабен замисъл бе реализиран чрез публично-частното партньорство с минната компания на стойност 15,5 млн. лв. – многофункционалната спортна зала „Арена Асарел „.

 

Отдавна се говори за строителството на язовир „Луда Яна“.

Предстои избор на изпълнител. Всички необходими подготвителни процедури, като отчуждавания, ОВОС и др., завършиха. Същинското строителство трябва да започне през пролетта на 2016 г. Това е изключително сложен и важен проблем за цялата община, а и не само за нея. С изграждането на язовир „Луда Яна“ ще се решат затрудненията с водоснабдяването за общинския център и за съставните села, включително част от селищата на съседната община Стрелча, община Лесичово и част от община Пазарджик. Намеренията ни са да създадем един наистина екологичен комплекс от хидротехнически съоръжения за питейно водоснабдяване, напояване, енергодо-бив, спортни развлечения и др. Водоснабдяването с питейна вода за цялата община е осигурено, но водопреносната мрежа е силно амортизирана.

Към настоящия момент питейното ни водоснабдяване основно идва от дълбоките 7 сондажни кладенеца по поречието на р. Марица. Водата оттам е годна за пиене, изведена е от Рила, откъдето тръгват и притоците на голямата река, но проблемите с водопренасянето не са за подценяване.

В тази връзка община Панагюрище реализира проекта „Изпълнение на интегриран инвестиционен проект във ВиК сектора“ по ОПОС на обща стойност 57 077 341 лв., в резултат на който бяха реконструирани 23 732 км водоснабдителна и 32 574 км канализационна мрежа и беше изградена пречиствателна станция за отпадъчни води.

Разкажете за развитието на икономиката, на инвестициите. Как стои въпросът с работните места?

Традиционно профилът на община Панагюрище е почти изцяло промишлен, като основни структуроопределящи отрасли са добивната промишленост, машиностроенето и приборостроенето, текстилната, шивашката и хранително-вкусовата промишленост. Имаме много и силни предприятия, които работят с нормите на европейските и световните пазари. Те са наши партньори и контактите ни с тях са добри. Всеки инвеститор е добре дошъл в общината.

Ние сме център на медодобивната промишленост чрез „Асарел Медет „ водещо предприятие в Европа, развиваме високите технологии в оптикомеханичното, оптико-електронното, лазерното и прецизното уредостроене в „Оптикоелектрон“ и „Оптикс“, „Микро Вю Ендоскопи Оптик“ АД. Това са предприятия, които работят добре на световния пазар. Техните изделия намират прием както в медицинската, така и във военната промишленост.

Като илюстрация за развитото производство в града е постижението на фабриката за изработка на хавлиени изделия „Яна“, която изнася за цял свят и има за 8 години напред запълнена програма с поръчки. Завод „Бунай“, който преработва пластмасова суровина, също изнася готова продукция далече извън границите на страната. Винарската ни изба „Румелия“ пък често получава престижни награди на изложения.

В обобщение може да се каже, че цялата ни промишленост е ориентирана към износ, печеливша е и създава достатъчно работни места за нашите хора.

Развитието на община Панагюрище през годините се дължи на важното транспортно-географско разположение, богатите ресурси, но и на характера и твърдостта на хората тук. Разнообразието и красотата на средногорския релеф, климатът, наличието на минерални извори, богатата флора и фауна дават възможности за развитието на туризма. Панагюрище има бъдеще и градът ще продължи да просперира.

Как върви работата по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради?

Имаме сключени 4 договора с ръководствата на етажни собствености и в момента вървят процедурите по обследвани-ята. Предвиждаме през пролетта да започнем и същинската строителна дейност по блоковете. И в това отношение сме сред водещите в Пазарджишка област.

Ние сме една от 39-те общини с одобрен Интегриран план за градско възстановяване и развитие по Приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Региони в растеж“. До 2020 г. ще реализираме проекти за близо 15 млн. лв. В рамките на това ще обновим наши 4 детски градини в посока енергийна ефективност – смяна на дограмите, ремонт на покривите, монтаж на нови отоплителни инсталации. Трите училища в града са санирани и предлагат комфортни условия за труд и учене. Първата ни грижа са учебните заведения. След тях е и сградата на общината, която също е включена в проект за енергийна ефективност.

Обликът на града заема важно място в стратегията ни за развитие. Предстои да бъдат осъвременени и представени с нова визия междублоковите пространства, улици и площади. Принципът, по който извършваме обновяването, е от центъра към периферията. След централната градска част, която придава на Панагюрище достоен европейски вид, ще насочим усилията си към модернизиране на всички останали зони. Разбира се, готвим проекти и по други оперативни програми и когато стартират, ще започнем работа по тях на базата на опита, който сме натрупали.

 

Скоро ще дойдат студените зимни дни. При Вас снегът е доста заради близостта до планината. Ще има ли изненади за шофьорите по пътищата?

Зимата няма как да ни изненада, защото имаме изграден работещ механизъм за сезона. Сключили сме договори за снегопо-чистване на общинските пътища, а от работата на поделението на АПИ по републиканската мрежа досега винаги сме оставали доволни. Те са професионалисти и през лятото, когато ремонтират или подменят асфалта, и през зимата, когато се качат на големите снегорини и другата тежка пътностроителна техника. Пътната мрежа, обслужваща населените места, е добре развита, но в значителна степен е амортизирана и има нужда от реконструкция и ремонт.

Това особено се отнася за републиканските пътища III-381 Вакарел -Белица – Панагюрище и II-37 Златица – Панагюрище – Пазарджик и най-вече четвъртокласната пътна мрежа. По-голямата част от общинските трасета имат нужда от основни и текущи ремонти, включително реконструкция и ремонт на пътни съоръжения и елементи.

 

Как протича съвместната Ви работа с Областното представителство на Камарата на строителите в България? 

КСБ е с висок авторитет в областта. Професионализмът на членовете му прави сътрудничеството ни ползотворно. Имаме добро взаимодействие и водим консултации при възникващи проблеми. Със специалистите от Областното представителство на КСБ в Пазарджик работим добре, помагаме си. Това са сериозни хора, особено председателят инж. Евтим Янев, които са се доказали в сферата на строителството, и за нас е чест да контактуваме с тях.