Начало Култура Днес се навършват 66 години от откриването на Панагюрското златно съкровище

Днес се навършват 66 години от откриването на Панагюрското златно съкровище

СПОДЕЛИ
Панагюрският край е заселен от дълбока древност. Негови обитатели през бронзовата и желязната епоха са траките. Откритото на 8 декември 1949 г. Панагюрско златно съкровище, множеството археологически находки, както и уникалните гробни съоръжения открити край Стрелча и Старосел, са доказателство за високата материална и духовна култура на местните тракийски племена.
.“>.“>Тезей в борба с Маратонския бик

Тезей в борба с Маратонския бик

Богинята на мъдростта – Атина

Съкровището, изработено от злато в края на IV или началото на III в. пр. Хр. е с общо тегло от 6 кг. 164 гр. е култов сервиз, състоящ се от 9 съда: фиала, амфора и ритони, по външните стени, на които са изобразени сцени от трако – гръцкия пантеон.

.

„>Братя ДейковиНа 8 декември 1949 година, по време на изкопни работи при тогавашната керемидена фабрика в Панагюрище, тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови се натъкват на този култов сервиз от девет златни съда. Около тях е имало и други работници, но тримата решават да се погрижат за него. Почистват съкровището и го предават на държавата, в лицето на тогавашния околийски началник Стефан Калпаков. По решение на ръководството, то е изложено на показ зад витрините на хавлиената фабрика. По онова време тя се е намирала на главната улица в Панагюрище. Няколко дни съкровището стои там, за да го видят всички панагюрици. По това време там работи и известният археолог Петър Горбанов, завършил във Виена, и той съобщава за съкровището на Археологическия институт и на директора на Пловдивския исторически музей. Ккогато в Пловдив научават за находката, се взима решение съкровището временно да бъде предадено там. Няколко месеца то е изложено в музея. Така златните тракийски съдове  се връщат в Панагюрище едва през 2013 година, когато с дарителски средства на „Асарел-Медет“  АД и акционери в дружеството, е изградена уникална зала-трезор за неговото експониране и съхранение. Съкровището  е заведено в инвентарните книги на Пловдивския исторически музей. По-късно вече по правителствени решение то отива в София. Първоначално се съхранява в Археологическия институт, а после в Националния исторически музей.

Текст: Исторически музей- Панагюрище.

1 КОМЕНТАР

  1. Уважаеми, данните за теглото на съкровището, посочени в статията, не са актуални. Моля, проверете ги например в новата книжка на Божидар Димитров (но и на тях не вярвайте много).
    http://tsvetankov.blog.bg/drugi/2015/06/03/chudo-panagiurskoto-sykrovishte-s-novo-teglo-v-luvyra.1366171




    0



    0