Панагюрище отбеляза 161 години от рождението на Княгинята
С поклонение и поднасяне на цветя на паметника и къщата – музей на Райна Княгиня, на 18 януари, бе отбелязана 161-та годишнина от рождението й. Присъстващите сведоха глави пред подвига на Княгинята.
Венци и цветя бяха поднесени от Общински съвет-Панагюрище, Ръководството на община Панагюрище, Общинската структура на политическа партия „ГЕРБ“, Детска градина „Райна Княгиня”, Женско дружество „Райна Княгиня”, Исторически музей – Панагюрище, Регионален клуб „Традиция“, Общинска библиотека „Стоян Дринов“, ОУ „20-ти април“, Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм, „Асарел-Медет“ АД, Туристическо дружество „Бунай“, Сдружение за алтернативен туризъм „Павел Делирадев“.
Слово за живота и делото на смелата панагюрка произнесе уредникът в къща музей „Райна Княгиня“ Радослав Станчовски.
В сърцата на панагюрци Райна е особено скъпа, не само защото се е родила тук. Когато учителката Екатерина Балтова я сравнява в словото си при честването на 25-та годишнина от Априлското въстание със Св. Женевиева и Жана д’Арк, Княгинята простичко отсича: „Сърдечно благодаря, но чудно ми е, защо ми се устройва такова царско посрещане. Подвиг не съм извършила, чудо не съм сторила. Изпълнила съм само един скромен дълг на българка и панагюрка“.
Райна Попгеоргиева Футекова е родена в Панагюрище. Завършва женското класно училище в родния си град и Старозагорското педагогическо училище като стипендиантка на панагюрското читалище „Виделина“.
От 1874 година е учителка в Панагюрище и основава девическо дружество „Китка“.
Участва в подготовката на Априлското въстание и извезва Главното знаме. След избухване на въстанието развява знамето на Четвърти революционен окръг при тържественото му освещаване и участва в сражението при Балабанова кория.
След погрома е арестувана и инквизирана от поробителите. Руският княз Церетелев се застъпва за нея и я изпраща в Москва, където завършва училище за акушерки.
Написва и публикува своята „Автобиография“, която е ценен документ за онова буреносно време.
Завръща се в България като една от първите дипломирани акушерки. Омъжва се за Васил Дипчев, който е кмет на Панагюрище от 6 септември 1891 година до 18 октомври 1893 година. По-късно семейството се преселва в София.
Райна Попгеоргиева Футекова е майка на петима сина – Асен, Владимир, Георги, Иван и Петър.
Умира на 61 години в София.