Начало Здраве На 1 август РЗИ Пазарджик открива Седмица на кърменето

На 1 август РЗИ Пазарджик открива Седмица на кърменето

СПОДЕЛИ
Вече 10 години Здравната инспекция подкрепя инициативите по повод Световната седмица на кърменето. Този своеобразен юбилей ще сложи началото на тазгодишната седмица, посветена на естественото хранене на децата, с дискусия за ползите от кърменето.
Събитието ще се проведе съвместно с Комплекса за социални услуги за деца и семейства, откриването е на 1 август от 10,30 ч. в КСУДС гр. Пазарджик. Ще бъде показан филмът  „Гърдата – най-доброто“, предоставен от Националната асоциация по кърменето.
Бъдещи майки и кърмачки ще си дадат среща на Бебешко кафе – в петък, 4 август, от 10,30 ч. в заведение „Аляска“ /зад „Космополитен“/, с цел обмяна на ценни практики и съвети.
През целия период на кампанията в АГ-отделенията в болничните заведения в града експерти от РЗИ ще предоставят информационни материали.
„Подкрепяме кърменето заедно“
Световната седмица на кърменето е глобална инициатива за насърчаване, подкрепа и защита на кърменето, която се отбелязва от 25 години насам в първата седмица на месец август.
Тази година мотото е: „Подкрепяме кърменето заедно“. Кърменето дава най-добрия старт в животана бебетата и има дългосрочни ефекти както за здравето и благополучието на детето, така и за кърмещата майка и за обществото като цяло. Кърменето е оптималният начин за храненена бебетата – здравословен, екологично чист, незамърсяващ околната среда, икономически изгоден.Някои факти за кърменето:

  • Кърмата е безопасна и е сигурен източник на хранителни вещества
  • Кърменето е начин за хранене на бебетата, който не натоварва семейния бюджет.
  • Кърмените деца получават оптимално хранене и защита срещу инфекции.

Хранене и растеж:

♦Майчиното мляко е най-пълната форма за хранене на бебето. В майчиното мляко се съдържа точно определено количество мазнини, захар, вода и протеини, от които бебето се нуждае за да расте и развива. При повечето бебета усвояването на майчиното мляко е по-лесно, отколкото адаптираното.

♦Преждевременно родените бебета, които се хранят с майчино мляко се развиват по-добре, от тези хранени с адаптирано.

♦Въпреки, че няма единодушие по въпроса, резултати от някои научни проучвания показват, че кърмените деца са с по-развит мозък от тези, които не са кърмени.

Развита имунна система и резистентност на инфекции:

♦Майчиното мляко съдържа антитела, които помагат на новороденото да е по-добре защитено от бактерии и вируси. Кърмените бебета имат по-силни съпротивителни сили срещу инфекции и заболявания като: диария, ушни инфекции, алергии и астма. Те боледуват по-рядко.

♦Имунната система (системата, която помага при борба с инфекциите) на кърмените бебета има по-добър отклик на имунизации като полиомиелит, дифтерия и на респираторни вирусни инфекции.

♦Когато кърмите, няма бутилки и биберони, които трябва да се стерилизират. Млякото от гърдите на майката винаги е стерилно (чисто).

Понижен риск от хронични заболявания:

♦Въпреки, че резултатите от проведени научни проучвания не са еднозначни и е необходима още научна работа в тази област, много от изследванията показват, че при кърмените бебета има понижени стойности на хронични заболявания в най-ранна детска възраст, като диабет, рак, алергии и астма.

Подобрено здраве на майката:

♦ Кърменето използва допълнителни калории, което прави по-лесно свалянето на килограмите, придобити по време на бременността. То също така помага на матката да се прибере до нормалния си размер и намалява кръвотечението, което жената би могла да има след раждането.
♦ Кърменето, особено когато няма дохранване с адаптирано мляко, забавя връщането на нормална овулация и менструален цикъл (въпреки това трябва да обсъдите с Вашия лекар избор на подходящи за Вас контрацептивни средства).
♦ Кърменето понижава рискът от рак на гърдата и може да намали рискът от рак на яйчниците.

Удобство:

♦Кърменето спестява време и пари. Не е необходимо да купувате, измервате и приготвяте адаптирано мляко. Няма бутилки, които трябва да затопляте през нощта.

♦Майката може да задоволи незабавно глада на бебето.

♦Времето за кърмене дава възможност на майката да се усамоти със своето бебе.

Позитивни чувства:

♦Кърменето може да заздрави връзката между майката и бебето. Физическият контакт е важен за новороденото и може да му помогне да се чувства по-сигурно.
♦Кърмещите майки имат по-голямо доверие в себе си и се чувстват по-силно обвързани със своите бебета

Социални ползи:

♦Общите разходи за медицински грижи за нацията са по-ниски при повече кърмени новородени, тъй като те боледуват по-рядко, посещават лекаря по-рядко, по-радко им се изписват лекарства и по-рядко се налага хоспитализация, отколкото при новородени, хранени с адаптирани млека.

♦Работодателите също имат полза от кърменето, понеже кърмещите майки по-рядко отсъстват от работа, тъй като техните бебета боледуват по-рядко.

♦Медицинските разходи на работодателя се понижават и продуктивността на труда е по-висока.

♦Кърменето помага и при опазване на околната среда, защото има по-малко пластични отпадъци в сравнение с тези, останали от необходимите пособия за приготвяне на адаптирано мляко