Инвестициите и излизането на нови азиатски пазари са в основата на растежа
Премерени инвестиции от по около 2 млн. евро годишно през последните 5-6 години и навлизане на нови пазари в Азия. Това са двата фактора, които са довели до удвояване на производството на гражданска и военна продукция на компаниите на „Оптикоелектрон груп“за 3 години.
В групата влизат „Завод за оптика“, „Оптомеханик“, „Ектрон“, която е свързана технологично с всички фирми и ФБМ АД. „През 2017 г. надхвърлихме сумата на продажбите от 38 млн. лева с производство и продажби на наши продукти и след дълго прекъсване отново започнахме да продаваме специални изделия на Гранична полиция. Единствено Българската армия за последните 20 години не е проявила интерес към нашите продукти“, коментира за „Капитал“ инж. Иван Гарчев, изпълнителен директор на „Оптикоелектрон“.
Българският пазар заема едва 3-4% от общия размер на продажбите на панагюрската фирма. Персоналът на всички фирми от групата е над 700 души, една четвърт от които са инженери.
Кой купува
Най-често купувачите на продукция са армии, които търсят съвременни средства за пряко и дистанционно наблюдение на хора и машини. „Дори Китай – страната, която може да произведе всичко евтино – когато става дума за отбранителна техника, дава пари за най-качествените продукти като нашите. Купуват и по-малки азиатски страни. Компаниите от групата „Оптикоелектрон“ печелят традиционно търгове и в ЕС.
Един от тях е за доставка на олекотени нощни очила за Frontex – европейската служба за граничен контрол. В момента ги произвеждаме и в скоро време европейските граничари ще използват нашите очила за нощно виждане, които са много по-леки от познатите. При изделията за военната индустрия добавяме стойност чрез включване в тях не само на оптични детайли, включително инфрачервена оптика, но и повече електронни, фини механични детайли и възли“, обяснява Иван Гарчев.
От „Оптикоелектрон“ България купува нови уреди и оборудване на граничарите. През последните 2 години фирмата печели 4 търга на обща стойност 5 200 000 лева. Два от тях са за доставка на прожектори за граничните полицаи. Компанията доставя и три мобилни поста за наблюдение. Те се поставят върху военни камиони в специален контейнер и съдържат уреди за дневно и нощно наблюдение на сухоземната ни граница с обхват от няколко километра. Четвъртият търг е за ремонт на термовизионни камери и изграждане на нови постове за техническо наблюдение на българските граници.
Продукцията с гражданско предназначение, произведена в панагюрската компания, също е високотехнологична. Най-често микрооптичните изделия на групата се закупуват и служат в медицинската индустрия. „Ние създаваме оптиката за ендоскопи и много мощни микроскопи. Повечето европейски ендоскопи съдържат елементи, създадени от нас“, казва инж. Иван Гарчев. Основните пазари на ръководената от него компания са страни от ЕС – Германия, Швейцария, Австрия, Франция и Испания.
Инвестициите
Най-същественият принос за нарасналото производство в „Оптикоелектрон“ имат придобитите нови технологии, с които компанията навлезе на пазарите за свръхпрецизна техника и оптика. „Добавената стойност и цените на тези изделия са по-високи в сравнение с традиционното производство на компаниите от групата. Навлизането на нови пазари е свързано с инвестиции и за промотиране на нашата продукция, както и с влизане в нови партньорски връзки“, коментира изпълнителният директор на компанията.
Като най-важни за рязкото увеличаване на производството той определя инвестициите в машини с цифрово-програмно управление и създаването на нов цех за обработка на детайли за термовизионни уреди. „Придобихме и вече работим с нови инсталации за покритие на алуминиеви детайли. В Завода за оптика инвестирахме средства за инсталации за специални покрития на оптични детайли. Имаме ново поколение машини CNC за обработка на оптични детайли. През 2017 година открихме нов цех за инфрачервена оптика. Общата инвестиция в него е около 2 млн. евро“, обяснява инж. Иван Гарчев.
Нови патенти
За две години фирмата регистрира в патентното ведомство два свои полезни модела. Единият от тях са авиаторски очила за нощно виждане. Вторият е модул за наблюдение, чиято конструкция дава възможност да се запази високата резолюция на изображението при промяна на наклона на огледалото.
Рязкото увеличаване на производството обаче поставя пред мениджърския екип на компанията съществени предизвикателства. През последните 3 години производителността на труда нараства с близо 25%, което е следствие от направените инвестиции и повишената квалификация на персонала. Според инж. Иван Гарчев вече се задъхват заради недостиг на специализирани кадри. Дългосрочните решения на този проблем, които прилагат тук, са две. Фирмата подпомага материално от години по две паралелки в специализираната професионална гимназия в Панагюрище, но „изкушенията“ за работа пред завършващите средни специалисти са големи, включително и в самото Панагюрище. Компанията решава проблема с нарастващото търсене на нейната продукция и недостига на работници чрез коопериране с други фирми.
Анализите на ръководството показват, че фирмите от групата не са застрашени от инвестиционно „прегряване“, защото основният източник на финансиране на новите инвестиции е собствената печалба. Пазарният двигател на сегашния растеж е военната индустрия, но ако въоръжените конфликти по света намалеят, компанията има готово стратегическо решение за преминаване към гражданско производство.
Източник: capital.bg