Начало Здраве 6 март- Европейски ден на логопедията

6 март- Европейски ден на логопедията

СПОДЕЛИ

През 2004 г. CPLOL* определят датата 6 март за Европейски ден на логопедията като идеята на организаторите е да се даде гласност (да се информира обществото) за професията на логопеда. Хората от държавите членки на Европейския съюз да се запознаят с комуникативните нарушения, отражението име върху общото здравословно състояние на човека, правата на лицата с комуникативни нарушения и начините, по които може да им се помогне. Посланието на този ден е превенция на комуникативните нарушения, чрез споделяне на опит и знания по проблема в цяла Европа. Всяка година CPLOL предлага определена тема, по която се разработват и споделят материали. Настоящата година (2013) е посветена на „Специфичните езикови нарушения, езиково развитие, четене и писане”.

Информацията по определената тематика е предназначена за лицата с комуникативни нарушения, логопедите, гражданите, лекарите, учителите, политиците, журналистите – цялото общество.

Катедра „Логопедия” на ЮЗУ ”Неофит Рилски” предлага квалифицирана подготовка на младите хора, желаещи да усвоят и практикуват професията „логопед”.

Катедрата е създадена като самостоятелна през 2002 г. Специалност „Логопедия” е акредитирана през 2009 г. в научно направление „Обществено здраве”. Ежегодно се приемат 25 студента, на които са предоставени отлични възможности за професионална подготовка.

Образователно квалификационна степен БАКАЛАВЪР е първата степен, в която постъпват новите студенти. Тя е с продължителност 4 години (8 академични семестъра) и е само редовна форма на обучение. За този срок на обучение студентите получават 240 кредита. Заедно с дипломата за завършена бакалавърска степен, тези кредити позволяват преминаване в следващата образователна степен – магистър, както и обучение в други наши и чужди университети.

Целта на обучението по специалност «Логопедия» е да се формират задълбочени познания за речевите, езиковите, гласовите и слуховите нарушения, за тяхната етиология, механизми на нарушението и симптоматиката. Студентът се учи да познава целия диагностичен и терапевтичен инструментариум и процедури, за да въздейства върху различната езикова и речева патология.

След дипломиране студентите могат да работят като логопеди в диагностични центрове и клиники, в системата на съществуващите логопедични кабинети в училищните (общообразователни и специални) и предучилищни заведения, в социалните домове и дневни центрове, както и да развиват частна практика.


*CPLOL (Comité Permanent de Liaison des Orthophonistes/Logopèdes de l’Union Européenne) – Европейска организация на логопедите.