Заслугата за това е на родената в Стрелча Цвета Кирилова – председател на „Сдружение Азбукари“
Със свое решение от 13 януари 2020 г. Върховният административен съд (ВАС) уважи решението на Административен съд София град (АССГ). През декември 2018 г. той определи като дискриминационен проекта на Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етнически малцинства (ЦОИДУЕМ) към образователното министерство – „Подкрепа на ромските ученици за успешно завършване на средно образование“. С това решение на върховната съдебна инстанция се увенча с успех над 3-годишната борба на „Сдружение Азбукари“. Неговият председател Цвета Кирилова в жалбата си до Комисията за защита от дискриминация (КЗД) посочи, че този проект е дискриминационен спрямо всички останали българчета, които не са от ромския етнос. А КЗД реши, че проектът не е дискриминационен. (Подробния текст на съдебното решение може да видите ТУК!)
Производството на ВАС е образувано по жалба на решението на КЗД, която постанови, че проектът на ЦОИДУЕМ не е дискриминационен. „Сдружение Азбукари“ обжалва решението на КЗД и жалбата беше уважена от АССГ. В отговор КЗД и ЦОИДУЕМ подадоха жалба срещу решението на АССГ. ВАС потвърди решението на АССГ.
Това е накратко историята на епичната борба на „Сдружение Азбукари“ срещу решението на КЗД, която постави в положението на обратна дискриминация всички останали българчета, освен ромчетата. А то е предшествано от поредица от епични битки на екипа на „Сдружение Азбукари“.
С решение от 10 декември 2018 г. Административен съд – София отмени решението на КЗД от 18 юли 2018 г., според което определянето на стипендии за ученици само от ромския етнос не дискриминира останалите деца в България. Съдът върна за преразглеждане решението в КЗД и постанови КЗД да заплати на жалбоподателя „Сдружение Азбукари“ всички разноски по делото в размер на 550 лв. Решението е в резултат на жалбата на Цвета Кирилова, председател на „Сдружение Азбукари“, в която тя подробно се обоснова защо подобни стипендии са дискриминационни спрямо всички останали деца в България. (Подробния текст на съдебното решение може да видите ТУК!)
Адвокат Силвия Минчева: Радвам се, че съдът се променя заедно с обществото
„Бях приятно изненадана и много щастлива, че към днешна дата, 13 януари 2020 г. ВАС уважи мотивите ни в жалбата ни – каза адвокат Силвия Минчева, която продължи вече над 3 години да представлява „Сдружение Азбукари“ в борбата за справедливата кауза. – Не съм чувала за подобно решение, но много се надявах съдът да отсъди не само според закона, но и по съвест. Радва ме фактът, че вече и съдът осъзнава, че стипендиите, които се дават на децата от ромския етнос с уж единствената цел за интеграция, всъщност не интегрират ромите. За тази интеграция са нужни работа, образование и равни начала с всички останали деца. Мисля, че вече не само обществото ни, но и съдът се променя в по-добра насока.“
Цвета Кирилова: Чии права защитава Комисията за защита от дискриминация – на всички българи или на определена група от тях?
„Решението на върховната съдебна инстанция е голям успех за децата на България – каза снощи развълнувана Цвета Кирилова. – Той е заслуга не само на „Сдружение Азбукари“, но и на всички останали българи, които застанаха зад тази справедлива кауза. Това е един огромен принос на нашата организация в защита на децата. Това решение ще мотивира всички българи да отстояват правата си и да търсят справедливост за всичко, което е в разрез със закона и с техните права.
За нас това е голям напредък в убеждаването на институциите, че не трябва да вземат грешни решения, като нарушават законите и най-вече българската Конституция. Особено по отношение на децата не бива никога да си позволяват да дискриминират българчетата и да ги поставят в уязвима ситуация да се чувстват пренебрегнати, ощетени финансово и морално уязвени. Защото тук става въпрос не само за материално, но и за морално ощетяване. Адмирации и за нашия адвокат Силвия Минчева, която се постара да разясни правилно казуса и спомогна тази грешка да не се мултиплицира занапред.
Казусът с тези стипендии показва, че с този проект ЦОИДУЕМ не изпълнява своята роля да бъде балансьор на отношенията между етническите групи. Практиката ЦОИДУЕМ да управлява проекти, които са в ущърб на децата и да налага правила, които са в разрез с Конституцията, показва, че този център има подмолна роля. Неговата функция не е да защитава в равна степен правата на всички българчета, а да фаворизира определена група деца. А това показва, че има доста голяма нечистоплътност в неговото структуриране, предназначение и изобщо в неговото управление. И моята препоръка е този център да бъде разпуснат. Имаме българска Конституция, която съвсем адекватно и много открито казва какви са правата на всички български граждани, в това число и на децата. Не е необходимо да има и тълкувателна комисия като КЗД, която се произнася абсолютно субективно по правата, касаещи етническите малцинства.
Няколко пъти „Сдружение Азбукари“ се явява да защитава своите мотиви пред КЗД. И комисията отхвърли нашето настояване като необосновано и неоснователно, при условие, че аргументите ни са желзни. В този ред на мисли съдът каза точно обратното на решението на КЗД – и на първа, и на втора инстанция. От 2016 година насам се наложи да обясняваме акуратно, че бялото е бяло, а черното е черно и не може да бъде бяло. Тук въпросът е: КЗД на кого служи? И, ако тази комисия отрежда някакви права в защита на преференциална група от деца, то това ли е нейната фактическа роля – да бъде покровител и нещо като чадър на етническите малцинства в ущърб на всички останали? Няма как това нещо да се случва повече в България.
Това решение на Върховния административен съд е знаково. Надявам се от тук нататък съдът със същата категоричност и безпристрастност и чрез буквите от Закона да следва българското законодателство; да отрежда решения, които са в полза на българските деца и по никакъв начин да не ги ощетяват.