50% от българите са „против“ страната ни да въведе еврото като официална валута вместо лева, 19% са „за“ такава промяна, а останалите 31% не знаят или не могат да преценят.
Това показват данните от национално представително проучване на агенция „Тренд“, проведено от 7 до 15 ноември 2019 г. сред 1008 пълнолетни респонденти. Изследването е поръчано от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Мнозинството от избирателите на основните партии са „против“ въвеждането на еврото. „Против“ еврото са 39% от избирателите на ГЕРБ (спрямо 36% „за“) и 70% от избирателите на БСП (спрямо 8% „за“).
Най-популярната причина за подкрепа на еврото е удобството страните в Европейския съюз да имат една валута – такова мнение е изказано от 32% от искащите смяна на лева с евро. Втората най-популярна причина за предпочитане на еврозоната (21%) е усещането, че подобна стъпка към интеграция ще ни направи пълноправни членове на ЕС и ще ни движи напред.
Най-посочваната причина за нежелание да се въведе еврото като парична единица на България е, че „всичко ще поскъпне, а доходите няма да се повишат“ – такъв отоговор са дали 35% от противниците на еврото у нас. Вторият най-разпространен аргумент „против“ (14%) е, че „българите ще станем по-бедни“.
54% от българите смятат, че трябва да се проведе референдум за влизането на България в еврозоната. A 20% от запитаните са на мнение, че рефрендум не е нужен за подобно ключово историческо решение.
Желаещите да се организира допитване до народа са равномерно разпределени във всички подоходни групи.
Над половината българи вярват, че еврото и левът са стабилни валутни системи – 60% и 59% съответно.
Недоверието към двете валути е ниско: 14% за лева във валутен борд, както и 10% за еврото. И в двата случая това недоверие е съсредоточено при по-възрастните респонденти, особено тези над 70-годишна възраст.