Приетите превантивни мерки включват осъществяване на постоянен ветеринарномедицински контрол в птицевъдните и животновъдни обекти за спазване на мерките за биосигурност.
БОЛЕСТИТЕ ИНФЛУЕНЦА ПО ПТИЦИТЕ И АФРИКАНСКА
ЧУМА ПО СВИНЕТЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА СТРЕЛЧА
І. Задължения на собственици на животновъдни обекти/ЖО/ или лични стопанства и ферми за отглеждане на птици и животни :
-Да уведомяват незабавно,обслужващия ЖО ветеринарен лекар или кмета на населеното място при отклонение в здравословното състояние на отглежданите птици и животни или при завишена смъртност.
-Да не допускат излизането на птиците и животните извън границите на фермите/дворовете.
-Да не допускат контакт между диви мигриращи или синантропни птици и домашни птици и животни.
-Да създадат условия за разделно отглеждане на домашни патици и гъски(водоплаващи птици) с други видове домашни птици и животни.
-Да засилят охраната на ЖО и осигурят условия за дезинфекция на влизащите и излизащи в и от обекта ПТС и хора. Да дезифекцират дрехите и обувките при обслужване на обекта и ги сменят при напускането му. За информация относно дезинфекционни преперати да се обръщат към ветеринарен лекар.
-Да поят птиците и животните си само с питейна / чешмяна / вода.
-Да съхраняват в закрити помещения фуража,с който изхранват птиците и животните.
-Да не се изхранват домашни животни с отпадъчни продукти от птици.
-Собствениците на домашни птици/лично стопанство/да декларират оглежданите птици и животни по вид и брой в съответното кметство.
-Собствениците на ферми да закупят предпазни средства – еднократни ръкавици и противогрипни маски за обслужващите фермата.
-Всички трупове на умрели домашни птици и животни, след аутопсия от обслужващия ветеринарен лекар да бъдат предавани на екарисажна кола.
-Да не съхраняват фуражи и фуражни компоненти/зърно/ на открито.
-Да спазват ветеринарномедицинските изисквания при търговия с живи птици, животни и животински продукти.
Напомняме Ви, че съгласно последните изменения на Наредба № 44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, животни могат да се отглеждат само след регистрация на „лично стопанство” в ОДБХ- Пазарджик и осигуряване на ветеринарно – медицинско обслужване на отглежданите животни. От ОДБХ предупреждават, че при намиране на нерегистрирани животни, същите ще бъдат евтаназирани.