Начало Общество Писмо от Янка Такева лобира учителите да предпочетат конкретно издателство

Писмо от Янка Такева лобира учителите да предпочетат конкретно издателство

СПОДЕЛИ
Учителите да подкрепят едно конкретно издателство при избора на учебници за първи, втори, пети и шести клас, както и за трета и четвърта подготвителна група в градините. Писмо с такова искане е разпространено до училищата от Синдиката на българските учители към КНСБ. Под него стоят името и подписа на председателя му Янка Такева, а мотивът е ползата, която синдикалният вестник има от въпросното издателство. 
 
„Знаете, че издателство „Клет България“ (правоприемник на „Анубис“ и „Булвест 2000“) в продължение на 10 години подпомага издаването на вестник „Учителско дело“ – се казва в писмото, в което се допълва, че заради това „в духа на доброто социално партньорство Ви моля да подкрепите издателството“.
 
В него има и указание до синдикалните областни координатори и членове на Изпълнителния комитет на СБУ, че щели да бъдат потърсени по въпроса от регионалните представители на издателството „за обсъждане на политиките на издателството“.
 
Процедурата за избор на учебници не допуска подобно чуждо влияние. Учителите по собствена преценка трябва да определят кои проекти да изберат и кои да отхвърлят.
 
Чл. 164 от Закона за предучилищното и училищното образование гласи:
 
 
„В системата на предучилищното и училищното образование се осигуряват за безвъзмездно ползване познавателни книжки, учебници и учебни комплекти при условия и по ред, определени от Министерския съвет. Учебниците и учебните комплекти, които се предоставят за безвъзмездно ползване на учениците, се избират от учителите, които преподават по учебния предмет в съответния етап от степента на образование в дадено училище, след съгласуване с обществения съвет. Учебниците и учебните комплекти извън ал. 1, както и учебните помагала, които ще използват учениците, се избират от учителя, който преподава в паралелката по съответния учебен предмет или модул. Познавателните книжки и учебните помагала, които се използват в предучилищното образование, се избират от учителите, които преподават в съответната група в детската градина или в училището, в съответствие с програмната система по чл. 70.“
 
Позицията на Министерството на образованието и науката  гласи:
 
Още с встъпването си в длъжност министърът на образованието и науката Красимир Вълчев е наредил на началниците на РУО и директорите на училища да не допускат оказването на административен натиск върху учителите при избора и оценяването на учебници.
Самата заповед на министър Вълчев е още от месец май 2017 г. и освен забрана за оказване на административен и друг натиск върху учителите при оценяването за пригодност за прилагане в училище на проекти на учебници и учебни комплекти, в нея е посочено и друго, за което МОН напомнят днес:
 
„ПО ОТНОШЕНИЕ НА ТЕЗИ ПРОЦЕДУРИ ОТ СТРАНА НА МОН Е ПОСОЧЕНО, ЧЕ ИЗБОРЪТ НА УЧЕБНИЦИ И УЧЕБНИ ПОМАГАЛА СЕ ПРАВИ ОТ УЧИТЕЛИТЕ, КОИТО ПРЕПОДАВАТ ПО СЪОТВЕТНИЯ ПРЕДМЕТ – ПРОФЕСИОНАЛНО И ОБЕКТИВНО, БЕЗ ДА ИМ СЕ ОКАЗВА НАТИСК. ПОЛУЧАВАНЕТО НА МАТЕРИАЛИ И ДАРЕНИЯ, ПРЕДОСТАВЯНИ ОТ ИЗДАТЕЛСТВАТА ИЛИ ТЕХНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, КОИТО СА ВНОСИТЕЛИ НА ПРОЕКТИ, КАКТО И ВКЛЮЧВАНЕТО НА ДИРЕКТОРИ И УЧИТЕЛИ В ЕКСКУРЗИИ, СЕМИНАРИ И СЪБИТИЯ, ОРГАНИЗИРАНИ ОТ СЪЩИТЕ ИЗДАТЕЛСТВА Е НЕДОПУСТИМО“.
 
„Припомняме, че изборът на всеки учебник се съгласува и с обществения съвет на училището, в който участват и родители – пишат още от министерството. – Във връзка с разпространеното писмо ще бъде проведен разговор в рамките на Отрасловия съвет, както и среща със собствениците на издателства. МОН не одобрява и не счита за правилен подходът, при който учителите са насочвани към избора на конкретни учебници.“
 
По информация на OFFNews в МОН са постъпили протестни писма от засегнати издателства.
Източник: offnews.bg