Тревожна тенденция при съвременното поколение
Всяка втора 30-годишна жена няма дете и този процент непрекъснато се увеличава. Докато при поколението на техните майки съотношението е боло 1:5, сочи официалната статистика.
Има рязък контраст между съвременното поколение и родените в периода 1940-50 години. 80% от тях към тридесет години вече са имали поне едно дете. Докато сега жените отлагат майчинството, най-вече за да се съсредоточат върху кариерата си, пише The Daily Mail.
Проучвания сочат, че една от причините за отлагане на майчинството са финансовите трудности. Много момичета на 20-30 години не чувстват финансова стабилност, за да родят и да отглеждат дете.
Допълнителни затруднения идват от липсата на постоянна работа, ръста на цените на недвижимите имоти, непрекъснатото увеличаване на разходите за издръжка и обучение на децата.
Поколението на техните майки е следвало класическия модел на семейство, в който основно мъжът осигурявал прехраната, а жената се е грижела за домакинството. Днес голяма част от жените работят, а професията на домакиня се смята за непрестижна.
Освен това броят на мъжете, които са способни да издържат жена и дете, намалява. Затова жените в цял свят отлагат раждането.
Подобна тенденция се отчита дори в Китай, където липсата на дете е белег за несъстоятелност на човека.