Начало Общество 22 октомври е междунарoден ден на заекващите

22 октомври е междунарoден ден на заекващите

СПОДЕЛИ

22 октомври е международно приет ден за популяризиране проблемите на заекващите. Денят се чества като такъв от 1998 година насам. Всяка година, на 22 октомври се провежда онлайн конференция, която е насочена към хора с интерес към заекването – както професионалисти, които се занимават с проблема, така и техните клиенти. През 2007 година, Централният Мичигански Университет продължава отбелязването на този ден през цялата седмица след датата.

Лекува ли се заекването? С лекарство? За съжаление, не съществува медикаментозна терапия за това речево разстройство. Проблемът с лечението на заекването се усложнява още повече, с това, че все още специалистите не са единодушни относно причините, които го провокират.
Част от тях смятат, заекването е разстройство от неврологичен характер, но това не е съвсем така. Заекването се появява в ранното детство, училищна  възраст и дори при възрастните. Възниква спонтанно, при публична изява или като следствие от нервно-психическо изтощение. Има хора, които заекват от време на време при определени обстоятелства. Ето защо е важно да се определят причините за разстройството на речта, тежестта му и да се започне  адекватна терапия.

Специалистите разглеждат три основни типа заекване:
1. Заекване, дължащо се на проблеми на нервната система, което може да е наследствено обусловено, да е свързано с травма при раждане и често боледуване в ранното детство.

2. При около 60 % от заекващите доминиращото полукълбо на мозъка е дясното. За ориентир – тези, които боравят по-добре с лявата си ръка. Заекването се обяснява с „объркване“ при детето, когато се настоява детето да пише с дясната ръка. При това възниква дисбаланс, нарушават се вродените особености на нервната система, свързани с развитието на друга част на мозъка при „левичарите“.

 

3. Типично е за 10 % от заекващите, което се развива на фона преумора и постоянен стрес. Възможно е разстройството на речта да се появява периодично при психични натоварвания. Проблемът може да стане очеваден, когато се налага публична изява.

Терапията
Методите за лечение на заекването са разнообразни: традиционни и нетрадиционни, авторски, възможна е дори медикаментозна терапия, когато се дължи на невро-психичен проблем.

Един от традиционните методи е изпълняването на комплекс дихателни упражнения. Не случайно професионалните певци не заекват – те се обучават на специална техника на дишане. Упражненията от програмата за преодоляване на заекването трябва да се изпълняват всеки ден. При това условие резултатите се забелязват след 3-4 месеца. Необходимо е и да се създаде навик за общ релакс на организма.

От нетрадиционните методи с ефект се сочи точковият масаж. Курсът се състои от 15 процедури. След няколко седмици или месеци се повтаря отново.
Препоръките на съвременните специалисти е да се избягва използването на медикаментозна терапия при заекване, заради страничните ефекти, при които рискът за здравето е много по-голям от ползата.
Лекарства могат да се назначат само при тежка форма на заекване, която е симптом на нервно-психическо заболяване и то отново с предпочитание към по-леки успокоителни, разработени на основата на природни екстракти.
Съществуват и специализирани компютърни програми, които помагат да се преодолее този дефект – Speech Corrector. Методът е разработен на базата на синхронизирането на речевия и слуховия отдел. Засегнатият говори пред микрофон, компютърът обаче задържа възпроизвеждането на речта. Слушайки се, той трябва да се адаптира към плавността на изказа. След известно време изразяването става плавно и спокойно. Според създателите на програмата ефективността и е 70-80 %.
Съществуват и множество разработени авторски методики с индивидуална и групова практика, водени от специалисти, които са се справили успешно с накъсаната реч. Програмите включват дихателни упражнения, пеене, произнасяне на звуци, думи, жестикулиране при говор, техники за релакс, психологични игри.
От съществено значение са упражненията пред публика (дори и от 1-2 души) и преодоляване на страха от общуване – например, разговор с консултант-продавач.

Прочети още на: 3 причини за заекването | Puls.bg – https://www.puls.bg/zdrav-um-c-31/3-prichini-za-zaekvaneto-n-3522