Павославната църква споменава Светите мъченици Галактион и Епистима

    СПОДЕЛИ

    На 5 ноември православната църква споменава Светите мъченици Галактион и Епистима.

    Свети Галактион било единствено дете в семейството на езическо семейство. Живеели в град Емеса, Сирия, по времето на римския император Деций Траян (98-117 г.). След раждането на детето бащата пожелал да принесе жертва на боговете, но жената му обяснила, че езическите идоли са лъжливи и му разказала как стигнала до познанието за истинския Бог. След това просветила мъжа си в християнската истина. Когато Галактион навършил 24 години, по желание на родителите бил сгоден за момиче от друго езическо семейство на име Епистима. Галактион й доставил най-голямо щастие – да познае Христа и да го обикне повече от всичко. Епистима с радост възприела християнството. Тя се съгласила с неговото желание и двамата да се посветят на монашески живот. Тогава те отишли в планината Публион, близо до Синай, в два различни манастира – Галактион в мъжки, а Епистима в женски, където се предали всецяло на служение Богу. Управителят на страната узнал за манастирите на планината Публион и че в тях се крият много християни, които по указа на Деций подлежали на гонение, изпратил войници да ги заловят. Монасите и монахините побързали да се скрият в пустините. Галактион останал в килията си. Войниците го заварили задълбочен в четене на Светото писание. Те го взели и го довели при управителя. Като узнала за това, Епистима помолила игуменията да я освободи, за да може заедно с годеника си да претърпи мъчения за Христа и да се явят съединени пред лицето на онзи, заради когото се били разделили на земята.

    Като разпитал Галактион и се убедил в твърдостта на неговото християнско изповедание, управителят заповядал да го подложат на жестоки изтезания чрез побой. Епистима смело започнала да укорява управителя, задето тъй жестоко мъчи невинния. Най-после ги обезглавили и турили край на техния мъченически подвиг и начало на тяхното вечно блажено упокоение в царството на божествената любов.

    Православната църква днес почита и паметта на Св. апостоли Патров, Ерм, Лина, Гаий и Филолог – от Седемдесетте.


    Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql-temptable-9162f-904f05-c9117.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/pianews/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1942