Начало Общество На 7 декември почитаме паметта на Свети Амвросий

На 7 декември почитаме паметта на Свети Амвросий

СПОДЕЛИ

На 7 декември почитаме паметта на Свети Амвросий, епископ Медиолански и на Света Филотея Търновска.

Свети Амвросий Медиолански e eдин от четирите велики латински отци на Църквата, почитан като светец и от Православната и от Римокатолическата църква.

Роден е около 340 г. в гр.Тревир в римско християнско семейство. Неговият брат Сатирий и сестра му Марцелина също са канонизирани за светци.

След смъртта на баща му 352 г. семейството се преселва в Рим, където Амвросий получава много добро образование. През 370 г. и започва работа като юрист в префектурата на Сирмиум (днес Сремска Митровица, Сърбия), а впоследствие и като съветник на префекта на Италия – Проба, християнин, който цени и покровителства Амвросий.

През 373 г. Амвросий заема длъжност префект на Северна Италия с резиденция в Медиолан (днес Милано). По време наместничеството на Амвросий, Медиолан е арена на остри разпри между арианите и ортодоксалните християни. През 374 г. тези разпри стават пречка за избирането на нов епископ, доколкото всяка страна искала да види на тази длъжност свой представител. Като компромисна е предложена кандидатурата на Амвросий, който се ползва с уважение сред съгражданите си. Амвросий, който не бил кръстен, опитва да се откаже, но дава съгласието си, след като зад неговата кандидатура застава и император Валентиниан I. Амвросий се кръщава, след което е ръкоположен за свещеник и епископ, като преминава за 7 дни през всички степени на църковната йерархия.

Като епископ на Милано води усилена борба с арианската ерес и отстоява чистотата на християнството. Води добродетелен и аскетичен начин на живот. Под неговото ръководство в Милано са построени две базилики — Амвросианска базилика и Апостолска базилика (днес църква „Свети Назарий“) и е основан мъжки манастир. Амвросий умира на 4 април 397 г.

Автор е на множество богословски трудове. Сред творбите му са „Светият Дух“, “За таинството на въплъщението Господне“, коментари върху Стария и Новия Завет, химни, откъси от негови проповеди и др.

Почитан е като светец Православната, Римокатолическата, Англиканската и Лутеранската църкви.