Начало Общество България има нужда от постоянно действаща програма за обновяване на жилищните сгради

България има нужда от постоянно действаща програма за обновяване на жилищните сгради

СПОДЕЛИ

С промени в Закона за енергийната ефективност се създава Национален фонд за декарбонизация, който ще финансира програмите за саниране

 На 30-и януари в София се проведе XII национална кръгла маса за финансиране на проекти за устойчива енергия на тема „Енергийната ефективност на сградния фонд: основа на устойчивия енергиен преход“. Събитието бе организирано от Министерството на енергетиката и Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект с подкрепата на инициативата „Да обновим България“. 

Специални гости на кръглата маса бяха министърът на околната среда и водите Юлиан Попов, заместник-министрите на енергетиката и регионалното развитие и благоустройството Ива Петрова и Ангелина Бонева, Радослав Рибарски, член на парламентарната Комисия по енергетика, и др. Форумът бе открит от Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект, като още в началото на разговорите бе поставен акцент върху ролята на Националния декарбонизационен фонд за осъществяването на политиките за сградно обновяване. 

„Имаме две незабавни цели – да се направи всичко възможно вторият етап на програмата за саниране с 20% самоучастие да е успешен и максимално бързо да стартира постоянно действаща програма, която да даде възможност на бизнеса и гражданите да се включат в процеса, без да чакат с години поредния подарък от властта“, каза Драгомир Цанев. Той подчерта необходимостта от наличието на финансови механизми за подпомагане на гражданите: „Без атрактивни кредити, които да се изплащат от енергийните спестявания, няма как да очакваме, че хората ще приемат промените“, обобщи той. 

Кръглата маса даде възможност за открит диалог и обмен на идеи между властта, бизнеса и обществото, като предостави платформа за конструктивно формулиране на бъдещата енергийна политика на страната. 

„Министерството на околната среда и водите е институцията, която поема координацията на политиките за декарбонизация. Инвестициите за обновяване на сградите заемат водещо място в тях, а липсата им води не само до неизпълнение на целите, но и до социални и демографски проблеми, които все повече ще се утежняват“, допълни министър Юлиан Попов. „Решението, освен да се намерят начини за привличане на частни инвестиции в един огромен пазар от десетки милиарди евро, е да се вложат достатъчно средства в генериране на знания и навлизане на иновации“.