От понеделник, 18 юли, започва предлагането на 39 безплатни административни услуги в клонове на Български пощи в сътрудничество с Агенцията за социално подпомагане и Агенцията по заетостта.
Това е пилотна инициатива, разработена съвместно с Министерство на електронното управление, и е първа стъпка към проекта „Дигитална трансформация на Български пощи и предоставяне на комплексни услуги“, който предстои да се изпълни в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост, гласи правителственото прессъобщение.
„НОВОТО, МАКАР И ВРЕМЕННО УПРАВЛЕНИЕ НА „БЪЛГАРСКИ ПОЩИ“, РАЗРАБОТИ ДЕТАЙЛЕН И ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРОФЕСИОНАЛЕН БИЗНЕС ПЛАН, С КОЙТО ВСЯКО СЛЕДВАЩО РЪКОВОДСТВО, АКО ИМА ПОТЕНЦИАЛ И ЖЕЛАНИЕ, ЩЕ ПРЕВЪРНЕ ПОЩИТЕ В ПЕЧЕЛИВШО ПРЕДПРИЯТИЕ САМО ДО НЯКОЛКО ГОДИНИ. ПРЕДЛАГАНЕТО НА АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ В КЛОНОВЕ НА ПОЩИТЕ Е ПЪРВАТА СТЪПКА ОТ ТОЗИ ПРОЦЕС“, КОМЕНТИРА СТАРТА НА УСЛУГИТЕ ВИЦЕПРЕМИЕРЪТ ПО ЕФЕКТИВНО УПРАВЛЕНИЕ КАЛИНА КОНСТАНТИНОВА.
Партньорството с Агенцията за социално подпомагане и Агенцията по заетостта ще осигури достъп до голям брой административни услуги в областта на социалното подпомагане. Сред тях са заявяването на целева помощ за отопление, издаването на служебна бележка за удостоверяване на регистрация на търсещо работа лице и отпускането на еднократна помощ при раждане на дете.
Първите станции, които ще предлагат услугите, освен в София, са в малки населени места, в които пощите са едно от малкото останали лица на държавата. Проектът започва пилотно в:
– Централна поща в София;
– с. Селановци, област Враца;
– гр. Баня, област Пловдив;
– с. Маринка, област Бургас;
– с. Крушовица, област Плевен;
– с. Игнатиево, област Варна.
Предлагането на административни услуги в избрани станции е първа стъпка към визията на правителството за преобразяването на „Български пощи“ в единен център за административни услуги. Осигурена е обща инвестиция от над 100 млн. лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост. С тези средства ще се извърши обновителен ремонт на над 500 станции, а над 68 млн. лв. ще бъдат инвестирани за модернизация и дигитална трансформация на цялата клонова мрежа.
Изпълнението на проекта ще подобри достъпа до административни услуги в малките населени места и ще създаде удобство, спестявайки на гражданите време и средства за пътуване. Едновременно с това ще допринесе и за оптималното използване на разгърнатата мрежа от пощенски станции на дружеството, разширявайки продуктовото портфолио на оператора и създавайки нов източник на приходи, пишат от МС.
Информацията за административните услуги, които гражданите могат да заявяват в рамките на пилотния проект, ще бъде достъпна от утре на официалния сайт на „Български пощи“. В пощенските станции също ще е налична информация за новите административни услуги.