„Театърът е източник на удоволствие и вдъхновение. Tой умее да сближава най-разнообразните култури и народи, съществуващи по света. Но той е и нещо много повече от това, защото може и да образова.”
Джуди Денч
Театърът е споделено изкуство. То привлича зрители от цял свят, независимо дали на шумния площад, тъмния величествен салон или миниатюрната зала със задушевна обстановка. И това, разбира се, подобава отбелязване – на 27 март празнуваме Международния ден на театъра.
Международният ден на театъра е определен през 1961 г. от IХ конгрес на Международния театрален институт (International Theatre Institute, ITI).Чества се всяка година на тази дата с разнообразни представления на местно и международно ниво.
Приема се, че театралното изкуство възниква в древна Елада. Първообразът му са пиесите, играни по време на празниците в чест на Дионис – прочутите дитирамби.
Характерното за древногръцкия театър е, че една пиеса включва максимум до 3 актьора, като те са само мъже. Актьорите носят маски в зависимост от персонажа, който играят. През цялото време на сцената присъства хор, който служи като акомпанимент.
В България отбелязваме Международния ден на театъра с връчването на наградите „ИКАР“ – най-престижното отличие за сценични изкуства. От 2006 г. до днес те се присъждат от Съюза на артистите в България за професионални постижения в областта на театъра, цирковото и кабаретното изкуство в 19 категории. По традиция в седмицата преди 27 март се провежда Софийски театрален салон, на който се играят спектаклите, номинирани за награди.
Това което ние може да направим през този ден, за да му отдадем заслужен почит, е да отидем на театър. Нека да погледнем към това, което се случва на сцената. Да спрем да бързаме, да седнем в публиката и да отворим сърцето си за изкуството. Защото театърът трябва да продължава да представя великите въпроси на своята епоха и да насърчава разбирателството и духа на откритостта. Нека насърчим тази форма на изкуство и да му бъдем благодарни, че споделя радостта си с нас.