Най-младото читалище в област Пазарджик „Св. Боян Княз Български-2006“ в гр. Панагюрище ще има свой дом от новата 2025 г. След като на основание разпоредбите на Закона за общинската собственост и с Решение от октомври 2024 г. на Общински съвет – Панагюрище последва Заповед на кмета на Общината – Желязко Гагов за отдаване за безвъзмездно ползване от читалището на помещение частна общинска собственост, за срок от 5 години.
Добрата новина дойде от Савка Гешанова – читалищния председател и секретаря на читалището – Мария Христева на специална Консултативна среща в РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик.
Получили ключовете за заветната територия, за каквато читалището се бори през всичките години на своето затруднено функциониране в чужд дом на местно училище, г-жа Гешанова и г-жа Христева се срещнаха с читалищен експерт Радка Енчева-Кочева за да споделят новите си работни планове за разширяване дейността и изявите на читалището след преместване в новото помещение. Със заявка за методическо и организационно подпомагане в начинанията от Читалищния регионален център. За да става читалището им все по-значим фактор в културния живот на борческия град. Така че Панагюрци да очакват в скоро време „Хоротека“, музикално-поетични рецитали и домакинство за провеждане на Работни читалищни срещи на общинско ниво. Като инициативи на сдобилото се с дом читалище.
На консултацията се обмениха идеи. Изказа се благодарност към кмета на общината Желязко Гагов, заместник-кмета с ресор „Хуманитарни дейности“ – г-жа Пепа Филина и Комисията по култура за подкрепата на читалищните дейност и изяви в община Панагюрище. И специално за поканата художествени формации на читалищата да се включат в увеселителната общинска програма по повод Новогодишните празници. В която Танцова формация „Средногорци“ от младото читалище се изявява по достойнство.
В годините, читалище „Св. Боян Княз Български-2006“ работи приютявано от местно училище, където провежда заниманията на Литературен клуб „Българче“ и на Кръжока по патриотично възпитание „Родолюбие“ и репетициите на Танцова формация „Средногорци“ и певческите колективи – детска вокална група „Магия“, трио „Плам“, дует „То Фи“ и мъжки камерен хор „Панагюрци“. Организационният читалищен живот е изнесен в различни зали в града, а административната дейност се осъществява от дома на секретаря, където се съхранява и реквизита.
Въпреки неудобствата читалището с име на български княз доказва и утвърждава себе си като народно читалище в традиционния смисъл. Прието е в общинското читалищно семейство и то до читалище като „Виделина-1865“, което е емблема на Българското възраждане до днес. И със своите ненавършени деветнадесет години стои редом до останалите, повече от вековни читалища в Баня, Попинци, Поибрене, Оборище .
1 танцова формация за народни танци „Средногорци“, среден брой 20 танцьори жени и мъже.
Литературен клуб по родолюбие „Българче“ с ръководител Иван Иванов. Деца на възраст от 7 до 8 годишни – 10 бр. Кръжок за патриотично възпитание „Родолюбие“ с ръководител Пенка Немигенчева. Деца на възраст от 9 до 10 годишни – 10 бр.