Начало Култура Читалищната учебна e година открита

Читалищната учебна e година открита

СПОДЕЛИ

В рамките на двудневен пътуващ семинар в селища от община Брацигово, се състоя церемония по откриване на Читалищна учебна година 2023-2024 за Регионалната мрежа от читалища – Пазарджик. Организатор на събитието беше Читалищният експертно-консултантски център за областта, представян от Радка Енчева-Кочева.

За да приветстват участниците във форума и изкажат признание към труда на заетите  в читалищата – за опазване на българските традициите, обичаи, бит и културата и за развитие на гражданско общество с национално самосъзнание, форумът уважиха областният управител на Пазарджишка област –  Валентина Кайтазова, кметове на кметства от региона. И разбира се, кметът на община Брацигово – Надежда Казакова, която присъства и в двата дни на провеждане.

Домакини на събитието бяха читалищата: „Просвета-1911“ в с. Розово и „23-ти Април 1876 – 1909“ в с. Равногор. Заради приноса си в опазването на живото културно наследство на района. За което дело, читалищните председатели – Мария Млечкова в Розово и Елена Кисова в Равногор, секретарите Васка Спасова и Мария Спасова и самодейците от певческите групи на двете читалища, бяха наградени с грамоти за значим принос – от РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик.

Изненадващо признание за Групата за автентичен фолклор на Розовското читалище, дойде с Диплом от Инициативния комитет на Националния фолклорен фестивал – „Драгиново 2023“ за съществен принос в опазване на автентичното песенно наследство на с. Розово. Награда – дадена от престижното жури на Събора, за представянето на самодейците там, връчена от Мильо Кепчелев, секретар на читалище „Методий Драгинов-1936 г.“.

Най-високата оценка за усилията и приноса на читалищните самодейците и местните хора на Розово в опазване, популяризиране и предаване на локалното живо културно наследство и за достойно изпълняван дълг към идните поколения и бъднините – бяха грамотите от областния управител на Пазарджишка област – Валентина Кайтазова. За участие във фотоконкурса на ЮНЕСКО „Wiki обича да опазва живото наследство на Европа“, със снимки от предаване на рецептата за традиционната розовска „траана“ – от ритуал по приготвянето й, пресъздаден от местното читалище. Наградени бяха носителите на умението Мария Вангелова, Стойка Керенчева, операторът-фотограф Валентин Благоев, читалищният секретар Васка Спасова и председателят Мария Млечкова.

Темата на семинара „Читалищата – развиваща се добра практика за опазване живото наследство на България, с признание от ЮНЕСКО“ предизвика широк интерес сред Регионалната читалищната колегия, представители на местните общности и самоуправление, съмишленици и приятели на читалищата. Буквално – и в двата дни залите за среща и занимания бяха препълнени. 

В семинарната програма – гост лектор беше операторът Валентин Благоев, фотограф на снимките за Фотоконкурса на ЮНЕСКО.  Споделяния за получено знание и вдъхновение от читалищата за творчество, направи писателят Стоян Влахов. Имаше още: организирано посещение на културни забележителности по маршрута; изпълнителски поздрави от самодейните читалищни колективи на домакините,  на песенен и танцов фолклор, на хумор и друго народно творчество – автентично от самобитни таланти; топло българско гостоприемство и много, много човешка любов, с усещане за „мило и родно“.  

В рамките на двата дни се видяха лицата на носителите и пазителите на живото културно наследство на Розово и Равногор, опита се приготвеното от техните ръце и се чуха техните гласове. В поредната инициатива на РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик от Регионална информационно-разяснителна кампания за значението за общностите на Конвенция 2003 на ЮНЕСКО.

Като посвещение на 20 годишнината на Конвенцията за опазване на световното културно многообразие и видимост на хората, които носят това богатство и се грижат за него.

ИНФОРМИРА: инж. Радка Енчева-Кочева, РЕКИЦ „Читалища“ – Пазарджик