Начало Здраве Д-р Ива Левкова, диетолог в „Уни Хоспитал“, с ценни съвети за храните...

Д-р Ива Левкова, диетолог в „Уни Хоспитал“, с ценни съвети за храните и напитките, които са най-полезни за консумация през лятото

СПОДЕЛИ

След приемането на по-тежка храна през зимните месеци, заменянето й с по-лека диета през летните горещини действа изключително благоприятно и разтоварващо на организма.

Вярно ли е, че различните на вкус храни  влияят на организма по различен начин през лятото?

– Вкусовите ни рецептори различават няколко основни типа храни: сладки, солени, кисели, горчиви и пикантни. Храните с горчив вкус са подходящи за консумация през този сезон. Те притежават свойството да отстраняват излишната топлина и влага от тялото. Горчивият вкус има успокояващо влияние върху сърцето – активен орган за сезона,  заедно с тънкото черво, на което оказва стимулиращо влияние върху перисталтиката. Добре е да припомня, че този вкус е и с лечебно действие при някои възпалителни състояния.

Лютите и топли храни (джинждифил, люти чушки, чесън, лук, черен и бял пипер, джоджен, канела, карамфил, яйца, розмарин, синап, босилек и др.) са подходящи за подправянето на летните зеленчукови салати и ястия. Изпотяването, което се получава, охлажда кожата, а във вътрешността на тялото, се установява търсеното с външната температура равновесие. Лятното ни меню трябва да включва ежедневно сезонни плодове и зеленчуци (домати, краставици, чушки, лук, зеле, тиквички, диня, пъпеш, праскови, кайсии, сливи, черници, череши и др.), които освен, че набавят ценни витамини и минерали, компенсират загубата на течностите в организма ни.

Сладките храни засилват функциите на стомаха, панкреаса и слезката. За да не се обременява допълнително храносмилателната система (особено през горещите дни), е желателно да се избягват както концентираните захари, така и мазните, и пържените храни.

 

Какви продукти трябва да присъстват в менюто ни през този сезон?

– Храненето през лятото трябва да включва продукти, които са с ниско съдържание на мазнини, а са богати на витамини, фибри и целулоза. Става дума за храни от растителен произход като плодове и зеленчуци, но и всички видове ядки и сурови семена. От мазнините трябва да се наблегне на растителните, които да се добавят към салатите и ястията в края на процеса на приготвянето им.  Млечните продукти с  ниско съдържание на мазнини (например кисело мляко,  с до 2% мазнини, извара, обезсолено сирене).  Риба и морски продукти може да ядете често, но месото и птиците – т.е. телешко, бяло пилешко или пуешко месо, е добре да не консумирате повече от един-два пъти седмично. Не препоръчвам употребата на колбаси и кайма. От менюто трябва да отпаднат богатите на въглехидрати храни – бял хляб, тестени, захарни и шоколадови изделия, сладкиши, картофи, бял ориз.

 

Какви трябва да бъдат течностите, които приемаме през горещите дни?

– Високите температури през лятото са причина за натрупване на много топлина в организма ни. Излишъкът от нея се отразява неблагоприятно на здравето, особено на сърцето. Често се прибягва към студените напитки c нaмepeниe дa ни oxлaдят, нo вcъщнocт тe нe  пoмaгaт, тъй ĸaтo нe стимулират изпотяването. Основен естествен механизъм за охлаждане е потенето на тялото и тoчнo тoплитe нaпитĸи имaт тoвa cвoйcтвo. Зaтoвa, cъвeтът ми е дa се приемат дори и в нaй-гoлeмитe гopeщини. Този техен ефект помага за нopмaлизиpaне тeмпepaтypaтa нa тялoтo и за пo-лecнo пoнасяне на жeгите.

През лятото с потенето се губят не само течности, но и много минерали. Те се възстановяват чрез пресните зеленчуци и плодове, фрешовете и чайовете- билкови или зелен., които се приемат в по- големи количества. Температурата на напитките трябва да бъде около телесната- нито горещи, нито силно охладени. Важно е  алкохолът да се ограничи съществено! Не  препоръчвам също да се консумират газирани и захарсъдържащи или с подсладители напитки. Сами бихте могли да приготвите полезна напитка, напр. охладен чай с лимон; фреш или домашна лимонада. Добре е да не подслаждате, но лъжица пчелен мед не би навредил.  Нужното количество течности може да си набавите и като пиете студени супи, таратор, айрян.

 

Лятото ли е най-подходящият сезон за сваляне на излишните килограми?

– Редукция на теглото може да се прави по всяко време, но по- лесно и бързо се случва през лятото, защото има голямо разнообразие на плодове и зеленчуци и лесно може да се направи добро меню. По-голямата физическа активност, която имаме през тези месеци, активира допълнително метаболизма на тялото и отслабването става по-бързо. Високите температури пробокират и ускоряват изпотяването, което също допринася за „стопяване” на сантиметри. Това е и причината да се пие много вода, повече от обичайните 1-1,5 литра на ден, за да се компенсира загубата на телесни течности.

 

Можете ли да дадете пример за здравословно и полезно дневно меню, подходящо за лятото?

– Препоръчвам сутрин лека закуска:  1-2 варени белтъка; 1 яйце или парче обезсолено сирене с домат или краставица; или 3-4 с.л. мюсли+ гореща вода; или кисело мляко. Ако не закусвате рано може да хапнете плодове, айрян или шепа сурови ядки към 10 ч., за да имате поне едно хранене преди обяда.

За обяд: риба или пилешко филе (печени/ задушавани/ на пара) със салата ; или супа със салата; или постно готвено и таратор. Ако обядът е бил с месо или риба, препоръчвам вечерята да е постна. Например задушени зеленчуци или на скара, огретен със зеленчуци, зеле на фурна, яхния от зелен фасул/леща, тиквички или гъби на фурна, пълнени тиквички с извара и т.н + салата. За междинните закуски (преди обяд и след обяд) – само плодове или  ядки.

Важно е да не се яде безразборно и постоянно, а да има интервали от 2-3 часа между отделните хранителни приеми.

Редовното приемане на правилните храни (поне 3 пъти дневно), по- малките порции основно, за сметка на много зеленчуци/ салати; честото пиене на вода (поне 1,5 л.дневно, но не по време на хранене) гарантира  добро и ефективно храносмилане, бързо усвояване на съставките и съответно – редукция на теглото.