Публикуваме без редакторска намеса писмото на д-р Мария Тухчиева от Панагюрище, което получихме на редакционния ни имейл. То е адресирано и до здравни институции и пациентски организации. Един конкретен казус, симптоматичен за състоянието на здравната ни система и няколко въпроса, които очакват отговори.
До
Изпълнителна агенция“Медицински надзор“
РЗИ-Пазарджик
ЦСМП-Пазарджик
Българска асоциация за закрила на пациентите
Национална Пациентска Организация
PIA-news
За невъзможността на българския пациент да получи адекватна здравна грижа
В последните години сме често свидетели на скандални случаи по отношение на грижата за здравето на много хора. За мен отдавна е натрупана критична маса от огромни пропуски в организацията на здравната ни система, пред които не можем и не трябва да си затваряме очите.
Провокирана съм от конкретен случай с един пациент от Панагюрище – A.Н. Пациентът започва да има оплаквания от 26-27 януари 2022г, като своевременно е направен бърз антигенен тест, който се позитивира, а пациентът е официално регистриран с коронавирусна инфекция. Обръща се към личния си лекар, който назначава терапия по телефона. За жалост тази терапия в рамките на следващите седем дни се оказва неефективна или недостатъчна, тъй като не настъпва подобрение на състоянието му. След поредна телефонна консултация с личния лекар, пациентът е насочен да потърси болнична помощ, без да му бъде издадено електронно направление за хоспитализация. Последва подаване сигнал на телефон 112, тъй като става ясно, че състоянието на пациента не е добро и той е в невъзможност сам да се придвижи до болница – не може да шофира самостоятелно. За жалост поради непълноценното предаване на информация за обективното му здравно състояние, е отказан санитарен транспорт, въпреки изричното подчертаване на препоръката на личния лекар. Тук изпъква липсата на всякаква комуникация между отделните медицински звена, по-точно между личния лекар от една страна и от друга – спешната помощ и болничната такава. В последствие пациентът е транспортиран от близък до болницата в състояние на понижена сатурация, дихателна недостатъчност, висока температура, в недобро общо състояние, като е своевременно хоспитализиран и подложен на медикаментозна и кислородотерапия.
Налага се да бъдат зададени следните въпроси:
- Защо продължава неефективното провеждане на терапия по телефона от личния лекар? В тази връзка, колко са успешно излекуваните по този начин пациенти, и колко не са? Липсва всякаква статистика!
- Защо личния лекар не издава електронно направление за хоспитализация, като по този начин неминуемо затруднява достъпът до болница на пациента?
- Защо няма информационна връзка между здравните звена? Защо Спешна Медицинска Помощ не могат да получат обективна информация за клиничното състояние на пациента, затова, че официално е регистриран с Ковид-19, след провеждане на тест в лицензирана клинична лаборатория, както и за мнението на личния лекар?
- Защо не съществува механизъм за информираност между личния лекар и болничните лечебни заведения, за да може пътят до болницата на пациента да бъде максимално кратък?
- Защо се допуска болен с доказана коронавирусна инфекция да бъде транспортиран с личен транспорт, а не със санитарен, което предполага още по-голямо разпространение на инфекцията?
Става ясно, че се случват фатални пропуски, които водят до предотвратими смърт и усложнения! Грижата за здравето на хората се подменя с грижата за финансовите показатели на лечебните заведения! Самата система предизвиква промяна в начина на мислене на здравните лица! Оказва се, че не е важно какво се случва с болния, дали той оздравява, дали се влошава или умира! Провеждането на проверка по конкретния случай е необходима, но единичното оказване на контрол и санкции не биха довели до генерално разрешаване на проблема, защото последният е системен и заложен на всяко ниво! Надявам се на ефективна реакция и поемане на отговорност от здравните власти, като най-накрая се създаде пълноценна здравна система!
С Уважение: Д-р Мария Тухчиева
Панагюрище
06.02.2022г.