На 8 юли в МБАЛ „Уни Хоспитал“ д-р Сергей Стоянов успешно извърши радиофреквентна аблация при 9-годишно дете с остеоид-остеом (доброкачествен, но силно болезнен костен тумор). Интервенцията беше минимално инвазивна, с пълен успех, а детето беше изписано още на следващия ден, без болка и без нужда от последващо лечение.
Макар заболяването да се среща по-често в детска възраст, методът е приложим и при възрастни пациенти. Радиофреквентната аблация се утвърждава като щадяща алтернатива на откритата хирургия, с бързо възстановяване и изключителна прецизност. От ноември 2024 г. д-р Стоянов е част от екипа на „Уни Хоспитал“, където вече е извършил няколко такива интервенции.
За клиничното приложение на радиофреквентната аблация, за спецификата на тази интервенция и утвърждаването на „Уни Хоспитал“ като център на експертиза в областта на минимално инвазивните костни процедури – разказва д-р Стоянов в интервюто, което следва.
Д-р Стоянов, какво преживява едно дете с остеоид-остеом преди поставяне на точна диагноза? Как болката променя ежедневието му?
Дете с остеоид-остеом или друг туморен процес на костта изпитва силна, постоянна болка, която налага прием на обезболяващи медикаменти. Характерно за това състояние е появата на нощна болка, която нарушава съня, а оттам и нормалния ритъм на следващия ден. Освен физическия дискомфорт, заболяването има и значимо психологическо отражение: децата постепенно се изолират, прекъсват участия в тренировки и спортни дейности, губят концентрация в училище и се самоотдръпват от социалната среда.
Радиофреквентната аблация е определяна като „златен стандарт“. Какво я прави толкова ефективна и предпочитана пред класическата хирургия?
Има няколко ключови предимства, които я правят предпочитан метод. На първо място – липсата на оперативен разрез. Процедурата е минимално инвазивна. Второ, туморното ядро се локализира с висока точност, благодарение на работа под компютър-томографски контрол. Възстановяването е бързо: в рамките на един до два дни. Всичко това прави радиофреквентната аблация ефективна и щадяща алтернатива на откритата хирургия.
Вие сте единственият лекар в България, който прилага този метод. Какво Ви поддтикна да се специализирате именно в тази процедура?
Още по време на специализацията си имах възможността да работя продължително в клиника, специализирана в костна патология и онкологична ортопедия. Това събуди у мен интерес и търсене на нови, по-модерни подходи. Знаех, че методът се прилага рутинно в редица държави с отлични резултати, а българските пациенти често търсеха лечение в чужбина. Преди пет години започнах да въвеждам процедурата у нас и с времето я усъвършенствах. Паралелно с това развих и костно-иглената биопсия – също предпочитана, щадяща алтернатива на откритата биопсия, която в България тепърва се развива.
Какво е предизвикателството при работа с деца при такава интервенция – чисто медицински и чисто човешки?
Работата с деца винаги носи висока отговорност и емоционално напрежение. Очакванията към лекаря са големи и той понася отговорността да постигне успех на всяка цена. При някои пациенти дори няма възможност за алтернативно оперативно лечение, поради специфичната локализация на туморния процес. Това допълнително повишава значимостта на прецизната интервенция.
Процедурата е изключително прецизна. Каква роля играе работата в екип между между ортопед, рентгенолог и анестезиолог?
Още от самото начало осъзнах, че успехът зависи изцяло от добрата екипна работа. Прецизността на рентгенолога определя точността на моята намеса. Анестезиологът също има ключова роля – всяко неволно движение от страна на пациента може да провали процедурата. Всеки член на екипа носи отговорност и допринася за крайния резултат.
Как реагират родителите, когато разберат, че операцията може да се извърши в рамките на един ден и детето си тръгва без болка?
Реакцията е винаги положителна. Родителите са изключително обнадеждени, че такава възможност съществува. Но най-впечатляващи са реакциите след самото лечение. Многократно съм ставал свидетел как деца, които дълго време са приемали обезболяващи ежедневно, още на следващия ден след процедурата са без болка. Това е почти чудо – да промениш живота на едно дете за един ден. За мен е привилегия да мога да върна тези деца към нормалното им ежедневие. Удовлетворението е огромно.
Можем ли да кажем, че в „Уни Хоспитал“ вече се изгражда център на експертиза за такъв тип интервенции?
Не само че се изгражда, а вече е изграден. Разполагаме с подготвен, обучен и сработен екип, който работи спокойно и уверено. Обучаваме и млади колеги, защото вярваме, че този метод ще продължи да се развива. В момента работим по усъвършенстването му и съм убеден, че предстои още напредък.
Какво бихте казали на родители, които отлагат консултация при продължителна болка в костите при дете?
Бих ги насърчил да не отлагат. Ние ще направим всичко възможно, за да помогнем – както в диагностиката, така и в лечението. Има решение. Колкото по-рано се потърси медицинска помощ, толкова по-добри са резултатите.