75% от 264-те общини у нас биха получи допълнителни приходи между 100 хил. лв. и 2.5 млн. лв., ако 3% от данъка върху доходите на жителите им се връща обратно в градовете, а не влиза в държавната хазна. Сумите не изглеждат големи, но са значителни като дял в данъчните постъпления на кметствата – за 230 от тях ръстът в приходите от данъците ще е с над 50%, а за девет – с над 300%. Това показва анализ на териториалното разпределение на данъка върху доходите на физическите лица, изготвен от финансовото министерство и сдружението на общините.
Засега централната и местната власт имат принципно съгласие още от догодина част от плоския данък да остава в общините, като предложенията са частта да е 3 или 2%. Местната власт лобира за тази промяна от години. Това не означава увеличение на самия данък върху доходите на гражданите, а преразпределянето му между държава и общини. Според анализа частта от личния данък на физическите лица ще остава там, където е постоянният им адрес. Данъците на чуждестранните граждани са изключени от анализа.
При 3-процентния вариант, за който настояват кметствата, от плоския данък на всяко физическо лице общините ще вземат средно по 48 лв. от всеки техен жител, а общият им данъчен приход ще е 671.7 млн. лв. Сумите обаче варират значително – от 8 лв. на човек в Каолиново до 609 лв. на жител в Челопеч. 27 общини биха получили средно по 173 лв. на човек, 39 кметства по 60 лв., а най-много – 130 общини, средно по 34 лв. Наполовина по-малко – по 17 лв. на жител, биха взели 68 кметства. Под 15 лв. на жител ще получат Черноочене, Котел, Минерални бани, Никопол, Руен, Джебел, Лозница, Никола Козлево, Ардино, Венец, Левски, Велики Преслав, Кирково, Хитрино, Маджарово , Крумовград, Върбица, Стамболово и Каолиново. При варианта с 2% от плоския данък, който да остава в местната власт, средната сума от човек е 37 лв., а общинските приходи – 447.6 млн. лв. общо. Вторият вариант обаче не е разработен подробно.
Средно всяка община би получила по около 2.5 млн. лв. допълнително от данъка върху доходите, но логично най-големите общини ще са най-облагодетелствани. Данъчните приходи на Столичната община например биха се увеличили с 280 млн. лв., докато община Трекляно ще получи 22 000 лв. Варна, Пловдив, Бургас, Русе и Стара Загора също попадат в първата група на общините с най-висок ръст на данъчните постъпления. Между 5 и 10 млн. лв. допълнително биха получили във втората група общини, където са Плевен, Раднево, Велико Търново, Шумен, Благоевград, Сливен, Пазарджик, Козлодуй, Хасково, Казанлък, Ямбол и Добрич. Освен Трекляно под 50 хил. лв. пък ще получат още Бобошево, Маджарово, Ковачевци, Антон, Бойница, Чавдар и Макреш.
Като дял от общите данъчни приходи обаче сумите имат огромно значение. За девет общини – Мирково, Челопеч, Козлодуй, Раднево, Гълъбово, Бобов дол, Пирдоп, Лъки, Сопот, Смядово, увеличението на постъпленията от данъци би било с над 300 на сто. За 34 общини нарастването на данъчните приходи е до 50%, като най-нисък ръст от 12% имат Созопол и варненската Бяла.
Десислава Колева, segabg.com