Начало Общество Доброволците от Български Младежки Червен Кръст отбелязаха Световния ден на борба с...

Доброволците от Български Младежки Червен Кръст отбелязаха Световния ден на борба с рака

24
0
СПОДЕЛИ

Мария МАСЛЕВА

Този следобед доброволците от Български Младежки Червен Кръст отбелязаха Световния ден на борба с рака. Инициативата им започна в 16:30 с раздаването на информационни брошури на минаващите по площад „20 април“ панагюрци. Брошурите бяха на две теми „4 февруари отбелязаха Световния ден на борба с рака“ и „Каква е ползата от ваксинация срещу рак на маточната шийка?“. Час по късно 13-те члена от БМЧК пуснаха в небето над Панагюрище панделка с балони в знак на съпричастност. Върху голямата панделка имаше 25 по-малки, символизираща видовете рак.
Ракът е общо наименование на група заболявания, свързани с анормален растеж на клетките с потенциал за навлизане или разпространение в други части на тялото. Не всички тумори са ракови – доброкачествените са такива, които не се разпространяват в други части на тялото.
Причина за повечето от смъртните случаи, причинени от рак е тютюнопушенето. Други причини са затлъстяването, лошото хранене, ограничената активност и употребата на алкохол. Други фактори са някои инфекции, излагането на радиация и замърсители на околната среда.
Възможните признаци и симптоми на рака включват новообразувани бучки , анормално кървене, продължителна кашлица, необяснена загуба на тегло, промени в перисталтиката и други .
Откриването на рака в начален стадий е от огромно значение за успешното му лекуване.
Има няколко вида лечение: хирургично, лъчелечение, медикаментозно лечение, радиоимунотерапия и алтернативно лечение.
По данни на РЗИ Пазарджик, през 2013 г. в нашата област са регистрирани общо 9842 злокачествени новообразувания (6244 жени и 3598 мъже). От тях 1160 са новооткрити: 623 мъже (5 момчета) и 537 жени (1 момиче).
Най-разпространени сред новорегистрираните случаи са ракът на храносмилателните органи – 268, на дихателните органи и гръден кош – 157, меланоми и други злокачествени новообразувания на кожата – 181, на млечната жлеза – 126. При децата – на костите, на кожата и на лимфите.