Начало Без категория ДРЕВЕН ЕГИПЕТ ОТБЛИЗО. СРЕЩА С ПРОФ.СЕРГЕЙ ИГНАТОВ В ПАНАГЮРИЩЕ

ДРЕВЕН ЕГИПЕТ ОТБЛИЗО. СРЕЩА С ПРОФ.СЕРГЕЙ ИГНАТОВ В ПАНАГЮРИЩЕ

34
0
СПОДЕЛИ

Под наслов „Древен Египет отблизо“ в четвъртък, 3 април, в Литературния салон към читалище „Виделина-1865“ се състоя среща с първия български египтолог и основател на българската египтология проф. Сергей Игнатов. Конкретният повод за гостуването на именития учен беше излязлата през 2023 година книга „Египетски приказки“, поднесена на българския читател от екипа на издателство „Изток-Запад“. Книгата е превод от древноегипетски език. Текстовете от древните папируси са адаптирани така, че да могат да се четат и от деца, но те са интересно четиво и за родителите им и, разбира се – за всеки, който се интересува от историята на Древния Изток. Преводач и съставител е проф. Игнатов, който от години разчита и превежда древни текстове, писани в различни периоди от развитието на една забележителна цивилизация, появила се преди пет хилядолетия в долината на река Нил. Книгата съдържа 13 приказки, четири от които са авторски и имат за цел да въведат читателя в загадъчния свят на Древен Египет, да свържат оригиналните текстове, да ги обединят, за да може той разбере правдиво както митологията, така и начина, по който древните египтяни са възприемали света. Това са приказките: „Раждането на Египет“, „Приказка за сфинкса“, „Приказка за йероглифите“ и „Фараонът Джосер и мъдрецът Имхотеб“. Брилянтните илюстрации към приказките са дело на художника Борис Стоилов, които успешно доразказват и дообясняват приказните сюжети, за да бъдат още по-разбираеми. Трябва да признаем, че почти не остана време да поговорим за приказките от книгата, която включва едни от най-известните сюжети в древноегипетската литература като историята за корабокрушенеца, за Озирис и Изида, за фараон Хуфу, Синухе – синът на съдбата, за бог Тот – „богът на мъдростта и знанието, създател на писмеността“. Разбира се, някои от тези герои бяха включени в обобщеното представяне на Древен Египет и неговите жители с тяхното възприемане на видимия и отвъдния свят. Граденото с години и натрупвано в работа с многобройни ръкописи и в научни експедиции знание и начинът, по който това знание се представяше, приковаха вниманието на аудиторията.

Богатата ерудиция на проф. Игнатов поведе слушателите в света на йероглифите – единство от образ и слово, в света на пирамидите – стълби към небето, свят на фараони, земеделци, воини и мореплаватели, в свят на развита медицина, образование, писмена култура и изкуства – светът на древноегипетската цивилизация. С аналогии към другите религии, с паралели към микенската култура и древногръцката цивилизации, с препратки към философията и езикознанието. С присъщото на професора чувство за хумор и с намигване към съвременната история и нрави. Последваха въпроси от залата, чиито отговори допълниха разказа с нови и любопитни факти и истории от неизбродимия свят на древността. А изписаните с йероглифи автографи, които гостът раздаде, придадоха допълнително очарование на спомена от тази вечер. Нека цитирам думите, с които проф. Сергей Игнатов завършва послеписа към книгата: „Ние, египтолозите, имаме щастието ежедневно да пребиваваме в изпълнения с вълшебството на йероглифи, изображения, заклинания и превъплъщения свят на древните египтяни. Тази книга е врата към него!“

***
Професор д.и.н. Сергей Игнатов е изявен български учен. Той е първият наш египтолог, основател на българската египтология, ръководител на Българския институт по египтология към Нов български университет. Член на международни научни организации по египтология, ориенталистика и история на Древния Изток. Автор е на няколко монографии и десетки публикации в научни периодични издания. През 2018 година е поканен за ректор на Международния университет за хуманитарни науки във Вилнюс, Литва. Ръководи българските научни експедиции и изследвания в Египет. Разчита и превежда древноегипетски ръкописи.
Завършва египтология в Санкт-Петербургския университет, във факултета по ориенталистика – чете лекции по египтология в Център за древни езици и Центъра за източни езици и култури на Софийския университет Св. Кл. Охридски“, от 1994 година е лектор, директор на магистърска и докторантска програми „Египтология“, ръководител на Департамент “Средиземноморски и Източни изследвания” в Нов български университет и негов ректор (2002-2009). Сергей Игнатов ащитава дисертация в Санкт Петербург, има две специализации в Оксфорд. Бил е министър на образованието и науката (2009-2013). Женен. Има дъщеря. Роден е във Видин.

Текст, снимки и видео за ПИА: Мария Бегова