Рубриката води Мария Перишка
В йога за дихателните практики използваме дишане през носа. Това може да е най-трудната част от пранаяма за някои хора и особено за астматиците, които хронично дишат през устата /което би могло да е причина за лошо дишане/. Това е много важно за затоплянето, овлажняването и филтрирането на въздуха, който приемаме в тялото си, правейки го най-подходящ за чувствителните дихателни пътища. Дишането през носа спомага също така за правилен контрол на диафрагмата, което прави хипервентилацията по-трудна.
Отделете си време за вашата практика и не приемайте храна поне час и половина преди това, понеже пранаяма се прави най-добре на празен стомах. Но винаги е добре да сме хидратирани, така че пийте вода преди и след своята практика.
Подгответе ума и тялото си, като умствено релаксирате и освободите всяко чувство на безпокойство или очаквания. Откажете се от припряност да направите практиката. Няма цели. Приемете къде сте във всеки момент, позволявайки на дъха да води вашата практика. Спрете за момент, ако се чувствате напрегнати. Ако това състояние продължава – преустановете практиката. Избягвайте дрехи, които ви ограничават физически – нужно е да се постигне пълно разтваряне на вашите гърди и корем.
Изберете тихо място, където няма да бъдете обезпокоявани. Вашето легло или пода са добро място, така че може да легнете по гръб, което изисква по-малко усилия за диафрагмата. Ако се почувствате изнервени, визуализирайте че можете да дишате спокойно през ноздрите си и осъзнайте, че прекъсвате лошите навици и ги замествате със здравословни. Това също изисква време.
Има много дихателни техники, които са достъпни за вас, но е добре да се упражнявате под ръководството на йога инструктор. Винаги е добра идея да се експериментира и да се установи какво се постига с всяка техника. И имайте едно на ум, че това, което не работи днес – може да работи утре. Осъзнавайте и се постарайте да наблюдавате какво се случва и как практиките се отразяват на тялото и ума ви.
Както с всяко ново нещо, постоянството и упоритостта са мантрата на пранаямата. Твърдо установените навици са крайно упорити, трудни за определяне и дори още по-трудни за промяна. Бъдете мили и любящи към себе си осъзнавайки, че са нужни години, за да се стигне до това, което е в момента и отучването няма да стане за един ден.
Опитайте да направите поне 5,10 или 15 минути дихателна практика няколко пъти през деня. Помнете, че трябва да сте релаксирани, осъзнати, спокойни и фокусирани върху плавното, дълбоко и без усилия дишане.
Никога не насилвайте дъха си . Бъдете търпеливи със себе си. Наблюдавайте. Освободете се от всякакви очаквания. Не анализирайте, не съдете и не критикувайте. Просто наблюдавайте.
Смяната на навиците на дишане отнема време. Това е пътуване без крайна точка. Няма цели, няма място, на което трябва да сте.
Анатомично дихателните практики подобряват силата на диафрагмата и капацитета на дробовете, за да подобрят ефикасността на респираторната система, увеличава се способността за усвояване на количеството въздух, навлизащо в кръвоносната система. Този кислород помага да се осигури естествена енергия за мускулите и мозъчните функции и в резултат се постига:
-Увеличаване ефикасността на всеки дъх
– Увеличаване на капацитета на дробовете
– Увеличаване притока на кислород до всички части на тялото
– Увеличаване на концентрацията, креативността и когнитивните функции на мозъка
– Увеличаване на релаксацията и спокойствието чрез освобождаване на напрежението
– Подобрен контрол върху ума и тялото, което помага да се контролират емоциите и да се освободи напрежението
– Подобрен абдоминален и диафрагмен контрол и сила
Специфични състояния, които се повлияват от подобрения контрол върху дишането са : Астма, Бронхит, Алергии, Балансиране на кръвното налягане, Свързани със стреса сърдечни заболявания, Хиперактивност, Безсъние, Хронична болка, Някои психологични състояния, Метаболитни и ендокринни дисбаланси,.
Няма точна формула за това колко често да практикуваме пранаяма, но както при всичко, практика, практика, е това, което води до резултати. Добре е да се отделя поне по 15 минути на ден, фокусирани върху дъха и работещи върху четирите цикъла на дишане. Това може лесно да бъде направено сутринта, преди да станете от леглото или вечер преди заспиване, но дори ако се прави 3 пъти на седмица, би довело до резултати.
Заповядайте в зала „ Самбо “ всеки вторник от 19,00 часа за да практикуваме заедно пранаяма ! Ако сте от хората овладели това изкуство заповядайте в сряда от 19,00 часа за да споделим радоста от пранаяма !
С обич за вас ! Мария !